Jest sobotnie popołudnie 6 września. Po ponad dwumiesięcznej wakacyjnej przerwie spotykamy się w „naszej” sali papieskiej. Spotkanie jest tym radośniejsze, że gościmy Pana Grzegorza Polaka. Publicystę, dziennikarza, działacza ekumenicznego, laureata prestiżowej nagrody „Ślad” im. biskupa Jana Chrapka. Jednego z największych znawców pontyfikatu Jana Pawła II. Autora licznych publikacji prasowych i książek, przetłumaczonych na wiele języków o łącznym nakładzie ok. 80 mln. Przyznacie, że liczba ta robi wrażenie. Zwłaszcza, gdy patrzymy na siedzącego przed nami człowieka. Uśmiechnięty, można by rzec zwyczajny, niczym jeden spośród nas. Zaczyna mówić i już wiemy, że nie taki „zwyczajny”. Był uczestnikiem wielu pielgrzymek zagranicznych JPII i wszystkich jego wizyt w Polsce. To właśnie o nich snuje swoją opowieść. Będąc światkiem wydarzeń, zwłaszcza ich zakulisowej strony, potrafi znakomicie przywołać scenerię tamtych chwil.
Pierwsze wizyty Papieża wiązały się z wielkimi nadziejami Polaków na bycie choć przez moment wolnymi. Organizowane w dość napiętej sytuacji politycznej, niosły ze sobą nagłe, nieprzewidziane zwroty. A w tym wszystkim postać Ojca Świętego – stabilna i mocna jak skała. Słowa zmieniające na naszych oczach bieg historii. Słowa tak już wrośnięte w dzieje Polski, że aż nie wypada ich tu przytaczać. Każdy je zna. Z kolei pielgrzymki Papieża po 1989 roku to ciągłe napominanie, byśmy docenili otrzymany dar wolności a nade wszystko pamiętali o Dekalogu. Homilie Jana Pawła II odwoływały się do naszych sumień. Wówczas widzieliśmy jak trudne jest podążanie drogą nakreśloną Jego nauczaniem. Na szczęście ciągle też przypominał, że bardzo w nas wierzy. Otaczał swoim ciepłem, uczył modlitwy, był wymagającym, ale czułym ojcem.
W trakcie spotkania śpiewamy „Wujka”, piosenka wzbudza żywe zainteresowanie naszego gościa. Jest szczerze wzruszony, gdy w prezencie otrzymuje płytę scholi „Do góry nogami” z nagranymi utworami poświęconymi papieżowi.
Mamy też krótki konkurs wiedzy o JPII – taka wersja mini kwietniowego konkursu. Są duże emocje, Maja i Asia pilnują, aby wszystko odbyło się zgodnie z regulaminem. Kiedy idą zliczać punkty, my słuchamy dalszych wspomnień. Czas mija szybko, czujemy, że moglibyśmy słuchać i słuchać......... Na koniec jeszcze ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród-książek z dedykacją od Grzegorza Polaka. Agnieszka, Basia, Agata i Ala mają bardzo miłą pamiątkę tego dnia. Potem tradycyjnie pamiątkowe zdjęcie. Rozstajemy się w sali i jak to często bywa, jeszcze długo rozmawiamy przed kościołem. Niczym w starej piosence „ I tak się trudno rozstać........”
Grzegorz Polak jest dziennikarzem, publicystą i redaktorem naczelnym serii "Jan Paweł II. Kolekcja". Grzegorz Polak jest absolwentem historii Kościoła ATK . Był dziennikarzem kolejno: w "Słowie Powszechnym", "Więzi", "Studiach i Dokumentach Ekumenicznych" i "Gazecie Wyborczej". W latach 1993-1999 był kierownikiem działu krajowego Katolickiej Agencji Informacyjnej. Od 1999 r. jest redaktorem naczelnym periodyku "Jan Paweł II - Kolekcja", wydawanego przez Edipresse Polska. Obecnie ukazuje się trzecia seria pisma pod nazwą "Księga Świętych". W latach 1981-1991 był współorganizatorem - u boku red. Jana Turnaua - comiesięcznych nabożeństw ekumenicznych w kościele ewangelicko-reformowanym w Warszawie. W 1984 r zainicjował w Kodniu nad Bugiem Spotkania Ekumeniczne Młodych, odbywające się do dziś. Zorganizował też dziesięć pierwszych zjazdów, w których jako prelegenci i celebransi uczestniczą duchowni z różnych Kościołów, a zapraszana jest młodzież wszystkich wyznań chrześcijańskich. Od początku pracy dziennikarskiej pasjonuje się ekumenizmem, poświęcając mu wiele publikacji.
Jest autorem pierwszego w Polsce leksykonu „Kto jest kim w Kościele"(dwa wydania). W latach 1996-1999 był członkiem Komitetu Episkopatu Polski do Dialogu z Judaizmem. Współautor lub redaktor ponad 20 książek o tematyce ekumenicznej, hagiograficznej i poświęconych pontyfikatowi JanaPawła II. Ksiażki o Janie Pawle II rozeszły się w ilości ok. 80 mln sztuk na całym świecie!!!
Galeria zdjęć
|