STOWARZYSZENIE

 

O NAS
STRONA GŁÓWNA
MANIFEST
GENEZA I CELE
KONTAKT
WYSZUKIWARKA
HISTORIA GRUPY

GALERIA ZDJĘĆ

FILMY

DO SŁUCHANIA

TEATR SANTO SUBITO

POEZJA

DO CZYTANIA

RZYM 16-23.10.2010

ZIEMIA ŚWIĘTA 19 - 26.04.2013

 

2008.09.06 Spotkanie z Grzegorzem Polakiem

Jest sobotnie popołudnie 6 września. Po ponad dwumiesięcznej wakacyjnej przerwie spotykamy się w „naszej” sali papieskiej. Spotkanie jest tym radośniejsze, że gościmy Pana Grzegorza Polaka. Publicystę, dziennikarza, działacza ekumenicznego, laureata prestiżowej nagrody „Ślad” im. biskupa Jana Chrapka. Jednego z największych znawców pontyfikatu Jana Pawła II. Autora licznych publikacji prasowych i książek, przetłumaczonych na wiele języków o łącznym nakładzie ok. 80 mln. Przyznacie, że liczba ta robi wrażenie. Zwłaszcza, gdy patrzymy na siedzącego przed nami człowieka. Uśmiechnięty, można by rzec zwyczajny, niczym jeden spośród nas. Zaczyna mówić i już wiemy, że nie taki „zwyczajny”. Był uczestnikiem wielu pielgrzymek zagranicznych JPII i wszystkich jego wizyt w Polsce. To właśnie o nich snuje swoją opowieść. Będąc światkiem wydarzeń, zwłaszcza ich zakulisowej strony, potrafi znakomicie przywołać scenerię tamtych chwil.

Pierwsze wizyty Papieża wiązały się z wielkimi nadziejami Polaków na bycie choć przez moment wolnymi. Organizowane w dość napiętej sytuacji politycznej, niosły ze sobą nagłe, nieprzewidziane zwroty. A w tym wszystkim postać Ojca Świętego – stabilna i mocna jak skała. Słowa zmieniające na naszych oczach bieg historii. Słowa tak już wrośnięte w dzieje Polski, że aż nie wypada ich tu przytaczać. Każdy je zna. Z kolei pielgrzymki Papieża po 1989 roku to ciągłe napominanie, byśmy docenili otrzymany dar wolności a nade wszystko pamiętali o Dekalogu. Homilie Jana Pawła II odwoływały się do naszych sumień. Wówczas widzieliśmy jak trudne jest podążanie drogą nakreśloną Jego nauczaniem. Na szczęście ciągle też przypominał, że bardzo w nas wierzy. Otaczał swoim ciepłem, uczył modlitwy, był wymagającym, ale czułym ojcem.

W trakcie spotkania śpiewamy „Wujka”, piosenka wzbudza żywe zainteresowanie naszego gościa. Jest szczerze wzruszony, gdy w prezencie otrzymuje płytę scholi „Do góry nogami” z nagranymi utworami poświęconymi papieżowi.

 

Mamy też krótki konkurs wiedzy o JPII – taka wersja mini kwietniowego konkursu. Są duże emocje, Maja i Asia pilnują, aby wszystko odbyło się zgodnie z regulaminem. Kiedy idą zliczać punkty, my słuchamy dalszych wspomnień. Czas mija szybko, czujemy, że moglibyśmy słuchać i słuchać......... Na koniec jeszcze ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród-książek z dedykacją od Grzegorza Polaka. Agnieszka, Basia, Agata i Ala mają bardzo miłą pamiątkę tego dnia. Potem tradycyjnie pamiątkowe zdjęcie. Rozstajemy się w sali i jak to często bywa, jeszcze długo rozmawiamy przed kościołem. Niczym w starej piosence „ I tak się trudno rozstać........”

Grzegorz Polak jest dziennikarzem, publicystą i redaktorem naczelnym serii "Jan Paweł II. Kolekcja". Grzegorz Polak jest absolwentem historii Kościoła ATK . Był dziennikarzem kolejno: w "Słowie Powszechnym", "Więzi", "Studiach i Dokumentach Ekumenicznych" i "Gazecie Wyborczej". W latach 1993-1999 był kierownikiem działu krajowego Katolickiej Agencji Informacyjnej. Od 1999 r. jest redaktorem naczelnym periodyku "Jan Paweł II - Kolekcja", wydawanego przez Edipresse Polska. Obecnie ukazuje się trzecia seria pisma pod nazwą "Księga Świętych". W latach 1981-1991 był współorganizatorem - u boku red. Jana Turnaua - comiesięcznych nabożeństw ekumenicznych w kościele ewangelicko-reformowanym w Warszawie. W 1984 r zainicjował w Kodniu nad Bugiem Spotkania Ekumeniczne Młodych, odbywające się do dziś. Zorganizował też dziesięć pierwszych zjazdów, w których jako prelegenci i celebransi uczestniczą duchowni z różnych Kościołów, a zapraszana jest młodzież wszystkich wyznań chrześcijańskich. Od początku pracy dziennikarskiej pasjonuje się ekumenizmem, poświęcając mu wiele publikacji.

Jest autorem pierwszego w Polsce leksykonu „Kto jest kim w Kościele"(dwa wydania). W latach 1996-1999 był członkiem Komitetu Episkopatu Polski do Dialogu z Judaizmem. Współautor lub redaktor ponad 20 książek o tematyce ekumenicznej, hagiograficznej i poświęconych pontyfikatowi JanaPawła II. Ksiażki o Janie Pawle II rozeszły się w ilości ok. 80 mln sztuk na całym świecie!!!
 

Galeria zdjęć 


GALERIA POZIOMA
ŚWIĘTY JAN PAWEŁ II

!!! CO, GDZIE, KIEDY !!!
czerwiec, 2019
pnwtśrczptsbnd
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
BŁOGOSŁAWIEŃSTWO

PODZIĘKOWANIA

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO

AKT ZAWIERZENIA GRUPY

SONDA
Czy Polacy wystarczająco pielęgnują pamięć św. Jana Pawła II
TAK
NIE

Wyniki
WAŻNE STRONY

Stowarzyszenie Pamięci Jana Pawła II
Ruch kolekcjonerów
pamiątek Jana Pawła II
stowjanpawel2.rejowiec.pl

Parafia Św. Ojca Pio na Kabatach w Warszawie
Parafia przy której działa
grupa Santo Subito
www.opio.pl

KONTO UŻYTKOWNIKA
Witaj,
nie jesteś zalogowany.

Zaloguj się
Grupa "Santo Subito" - Parafia Św. Ojca Pio w Warszawie
ul. Rybałtów 25 - tel. Maciek 607-370-111, Piotr 604-280-522
e-mail: maciej.tc@gmail.com, popoinke@gmail.com
Informacje działają w oparciu o system CMS Webman
Generowanie strony [s]: 0.0517