STOWARZYSZENIE

 

O NAS
STRONA GŁÓWNA
MANIFEST
GENEZA I CELE
KONTAKT
WYSZUKIWARKA
HISTORIA GRUPY

GALERIA ZDJĘĆ

FILMY

DO SŁUCHANIA

TEATR SANTO SUBITO

POEZJA

DO CZYTANIA

RZYM 16-23.10.2010

ZIEMIA ŚWIĘTA 19 - 26.04.2013

 

2010.10.19 Pielgrzymka do Rzymu wtorek

Dzień 4 wtorek (19.10.2010)

 

Tym razem wyruszyliśmy autokarem sprzed dworca Termini. Tego dnia mieliśmy dwa główne punkty programu: Katakumby św. Kaliksta i CASTEL GANDOLFO. 

 

 

Katakumby położone są w południowej części Rzymu, przy Via Appia Antica, głównej drogi starożytnego Rzymu, łączącej miasto z południem kraju. Via Appia mogliśmy podziwiać z okien autokaru. Już w czasach starożytnych droga wyłożona była kamiennymi płytami, posiadała również bazaltowe krawężniki. Przy Via Appia znajduje się kościół „Domine Quo Vadis”, który powstał w miejscu, gdzie wg. wierzeń Chrystus spotkał Św. Piotra. Pierwsza świątynia została wybudowana w VIII wieku. Przez środek świątyni przechodzi tzw. czarna droga, zaznaczony czarnymi kamieniami ślad po prowadzącej tu kiedyś starożytnej drodze appijskiej. Niedaleko wejścia jest umieszczony kamień z odbiciem – według powszechnego przekonania wiernych – stóp Chrystusa, choć to tylko kopia – oryginał znajduje się w rzymskim kościele św. Sebastiana.

Przy wejściu do katakumb św. Kaliksta czekał już na nas ksiądz Adam, salezjanin, będący naszym przewodnikiem.

Wbrew niektórym opiniom katakumby (nazwa pochodzi od greckiego kata kymbe - blisko jamy, blisko wydrążenia) nie były kryjówkami chrześcijan we wczesnych wiekach, lecz cmentarzami. Zresztą zwyczaj chowania zmarłych w katakumbach nie jest zarezerwowany dla chrześcijaństwa, katakumby były wykorzystywane do pochówków przez inne obrządki i religie.

Te swą nazwę wzięły od św. Kaliksta, późniejszego biskupa rzymskiego, 1-szego zarządcy katakumb.

Pochówki w katakumbach św. Kaliktsta datuje się od 190 roku, funkcjonowały jako cmentarz do IV wieku; odkryte zaś zostały w połowie XIX wieku. Cały obszar zajmuje ok. 15 ha, na 4 poziomach pochowanych jest ok. 0,5 mln zmarłych. Poziomy połączone są pionowymi tunelami (Lucernaria). Pochówków dokonywano w lokulach, czyli wydrążonych niszach przykrywanych płytami nagrobnymi. Oprócz pojedynczych miejsc pochówku w katakumbach znajdują się również rodzinne komnaty grobowe (cubicula) lub też arkosolia (nazwa pochodzi od solium sub arcum czyli progu pod łukiem), i krypty grobowe.

Niezapomnianym przeżyciem jest obcowanie z grobami chrześcijan 1-szych wieków, w milczeniu (nie licząc opowiadającego ze swadą księdza Adama) przemieszczaliśmy się wąskimi korytarzami. Szczególną uwagę zwraca krypta papieży, miejsce gdzie pochowanych zostało 9 papieży i 8 biskupów Kościoła Katolickiego; najbardziej znanym jest Papież Męczennik Sykstus II, który wraz z 4 diakonami został zabity w katakumbach. Krypta ta jest miejscem szczególnego kultu.

Kolejnym miejscem jest krypta św. Cecylii, męczenniczki, patronki muzyki. Została ścięta za to, że nie wyrzekła się chrześcijaństwa. W krypcie znajduje się posąg świętej w pozycji śpiącej, będący kopią rzeźby wykonanej w XVI wieku. W krypcie zachowały się napisy i fragmenty mozaik z III i IV w, przedstawiających m.in. postać Chrystusa a także postaci męczenników: Polikana, Sebastiana Kwiryniusza.

Dalej podążamy korytarzem pochodzącym z II w, podziwiając w niszach freski datowane na lata 220 – 230, przedstawiające sakrament Chrztu św., sakrament Eucharystii, postać proroka Jonasza i ofiarę Izaaka. Po drodze oglądamy arkosolia pochodzące z IV w, a następnie kryptę Aleksandry z IV w, kryptę św. Euzebiusza i nisze męczenników Świętych Kalogera i Parteniusza.

Kulminacją przeżyć duchowych jest msza św. celebrowana przez Ks. Piotra w jednej z krypt, z trudem mieszczącej naszą całą grupę. No i intencja szczególna, oprócz modlitwy za grupę modliliśmy się w intencji Majki Trybulec obchodzącej tego dnia urodziny.

Przygotowując kościół katolicki do obchodów Wielkiego Jubileuszu, papież Jan Paweł II stwierdził w 1996 roku, że „Wraz z większymi bazylikami rzymskimi Katakumby powinny stanowić cel nie do ominięcia dla pielgrzymów Roku Świętego”.

 

 

Po wyjściu z katakumb przyszedł czas na podróż do Castel Gandolfo. Po kilkunastu minutach dotarliśmy do spokojnego miasteczka położonego nad jeziorem Albano, znajdującego się na południowy wschód od Rzymu. Leżące w górzystej okolicy miejsce było w czasach przed-rzymskich stolicą-sanktuarium plemion latyńskich, mityczną Alba Longa, od której bierze początek popularna wśród rzymian nazwa tej okolicy – Colli Albani (Wzgórza Albańskie).

Pod koniec XVI wieku miasteczko-zamek należący wcześniej do starego rodu Gandolfich przeszło w ręce Stolicy Apostolskiej. Za czasów panowania papieża Urbana VIII wzniesiono tu willę papieską ze wspaniałymi ogrodami, aktualny wygląd budowla zyskała w 1660 r. Pod koniec XIX w pałacu zostało założone obserwatorium astronomiczne, najstarszy tego typu obiekt na świecie.

Castel Gandolfo to od wieków letnia rezydencja papieży, rozkwitło szczególnie w okresie pontyfikatów papieży: Piusa XII i Jana Pawła II. Za panowania naszego rodaka na Tronie Piotrowym letnia rezydencja stała się czymś więcej niż miejscem krótkiego wypoczynku papieża – była tętniącą życiem oazą spotkań z wiernymi, sympozjów naukowych i pracy twórczej.

Sam pałac nie jest otwarty dla zwiedzających, mieliśmy natomiast szansę pospacerowania urokliwymi uliczkami samego miasteczka, podziwiania jeziora Albano i otaczających krajobrazów. Po drugiej stronie placu, przy którym położony jest pałac papieski, znajduje się zaprojektowany przez Gianlorenzo Berniniego kościół pod wezwaniem św. Tomasza z Villanova – barokowa świątynia zbudowana na planie krzyża greckiego i zwieńczona okazałą kopułą.

W miasteczku są też rozległe ogrody papieskie, również niedostępne dla zwiedzających.

 

 

Po zakończeniu zwiedzania, uczty duchowej, czekała nas jeszcze uczta dla ciała – pieczone prosię, specjalność tego regionu.

Posileni i pełni wrażeń wróciliśmy autokarem do Rzymu.

A wieczorem było wspólne wyjście z Księdzem Bartoszem na zwiedzanie Rzymu nocą.

 

Galeria zdjęć

 

Film


GALERIA POZIOMA
ŚWIĘTY JAN PAWEŁ II

!!! CO, GDZIE, KIEDY !!!
styczeń, 2025
pnwtśrczptsbnd
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
BŁOGOSŁAWIEŃSTWO

PODZIĘKOWANIA

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO

AKT ZAWIERZENIA GRUPY

SONDA
Czy Polacy wystarczająco pielęgnują pamięć św. Jana Pawła II
TAK
NIE

Wyniki
WAŻNE STRONY

KONTO UŻYTKOWNIKA
Witaj,
nie jesteś zalogowany.

Zaloguj się
Grupa "Santo Subito" - Parafia Św. Ojca Pio w Warszawie
ul. Rybałtów 25 - tel. Maciek 607-370-111, Piotr 604-280-522
e-mail: maciej.tc@gmail.com, popoinke@gmail.com
Informacje działają w oparciu o system CMS Webman
Generowanie strony [s]: 0.0324