STOWARZYSZENIE

 

O NAS
STRONA GŁÓWNA
MANIFEST
GENEZA I CELE
KONTAKT
WYSZUKIWARKA
HISTORIA GRUPY

GALERIA ZDJĘĆ

FILMY

DO SŁUCHANIA

TEATR SANTO SUBITO

POEZJA

DO CZYTANIA

RZYM 16-23.10.2010

ZIEMIA ŚWIĘTA 19 - 26.04.2013

 

2018.12.07 Spotkanie z Grzegorzem Polakiem

7 grudnia mieliśmy okazję spotkania z panem Grzegorzem Polakiem - dziennikarzem katolickim, kierownikiem działu merytorycznego Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, współtwórcą Centrum Działalności Społecznej im. E. Bojanowskiego w Warszawie.

 

Nie było to nasze pierwsze spotkanie z tym wyjątkowym człowiekiem, który jest Honorowym Członkiem Stowarzyszenia Santo Subito i naszym przyjacielem, chętnie dzielącym się swoją wiedzą na temat św. Jana Pawła II.

 

Tematem naszego spotkania był patriotyzm i polskość - wartości wyznawane przez Karola Wojtyłę, od których nie odstąpił nigdy jako papież Jan Paweł II.

 

 

Nasz gość przybliżył nam postać św. Jana Pawła II jako wielkiego Polaka-patrioty. Patriotyzm Jana Pawła II to wartość wyniesiona z jego domu rodzinnego, z katolickiego wychowania, wartości wpajanych przez ojca, rozmiłowania w literaturze, sztuce, poezji. Ojciec czytał małemu Karolowi książki patriotyczne i powtarzał, że Bóg jest na pierwszym planie, a zaraz za nim Ojczyzna.

 

Nawet rok urodzin - 1920, tak wyjątkowy dla naszej historii był dla Karola Wojtyły powodem do wyrażania wdzięczności za odzyskanie niepodległości przez Polskę po 123 latach zaborów.

 

Jako papież Jan Paweł II był zawsze dumny ze swego pochodzenia i kraju, z którego pochodził. Ojczyzna była dla Niego skarbem, który chciał przybliżyć światu.

 

Czuł się zawsze dłużnikiem ziemi, która go wydała, choć lata młodzieńcze przypadające na czas wojenny i późniejsze lata powojenne były czasem bardzo trudnym, wymagającym wielu wyrzeczeń i poświęceń. Jan Paweł II podkreślał, że jest Słowianinem, a Polska zawsze była w jego modlitwach, sercu i myślach.

 

Przeżywał wszystkie wydarzenia, które miały miejsce w Polsce i niósł pomoc duchową i materialną, a Polacy nawet w najtrudniejszych momentach mogli liczyć na Jego wsparcie, także na arenie międzynarodowej. Polskość papieża Jana Pawła II była akceptowana nie tylko w Watykanie, ale także na świecie.

 

 

Inni papieże raczej nie podkreślali swojej tożsamości, np. papież Paweł VI odbył wiele podróży zagranicznych, ale nigdy nie odwiedził swojej rodzinnej miejscowości, czy też nie utrzymywał ścisłych relacji ze swymi krewnymi. 

 

Nasz papież chętnie spotykał się z Polakami, nie tylko podczas audiencji czy też na Placu św. Piotra. Chętnie przyjeżdżał do Polski, którą traktował jak matkę, do której się wraca, bo się ją kocha. 

 

Był zawsze ambasadorem polskości, podkreślał chwalebne momenty naszej historii i wielkie postacie, które miały wpływ na losy Ojczyzny takie jak św. Jadwiga czy Zygmunt August.

 

Na najważniejszych forach międzynarodowych występował nie tylko jako papież, ale także jako Polak. Upominał się o prawa człowieka i wolność sumienia, a siłę swoich argumentów wzmacniał tym, że pochodził z kraju, który tak wiele wycierpiał.

 

Warte podkreślenia są zasługi Jana Pawła II jako Ojca Solidarności, mobilizującego opinię światową do modlitwy i pomocy Polsce w trudnych czasach stanu wojennego. Jan Paweł II uczył, jak wygląda demokracja i jak należy rozumieć zasadę solidarności.

 

Wniósł na Stolicę Piotrową to co najlepsze i to co wypracował w Polsce np. duszpasterstwo rodzin, czy też pracę z młodzieżą.

 

Jana Pawła II nie ma z nami od wielu lat, lecz jego dziedzictwo jest ciągle aktualne, a wzajemne porozumienie i troska o dalsze losy Ojczyzny jakże aktualne.

 

Dziękujemy naszemu gościowi za miłe spotkanie w ten grudniowy wieczór i mamy nadzieję, że jeszcze nie raz będziemy go gościć w naszej parafii.

 

 

Galeria zdjęć


GALERIA POZIOMA
ŚWIĘTY JAN PAWEŁ II

!!! CO, GDZIE, KIEDY !!!
kwiecień, 2020
pnwtśrczptsbnd
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930
BŁOGOSŁAWIEŃSTWO

PODZIĘKOWANIA

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO

AKT ZAWIERZENIA GRUPY

SONDA
Czy Polacy wystarczająco pielęgnują pamięć św. Jana Pawła II
TAK
NIE

Wyniki
WAŻNE STRONY

Parafia Św. Ojca Pio na Kabatach w Warszawie
Parafia przy której działa
grupa Santo Subito
www.opio.pl

KONTO UŻYTKOWNIKA
Witaj,
nie jesteś zalogowany.

Zaloguj się
Grupa "Santo Subito" - Parafia Św. Ojca Pio w Warszawie
ul. Rybałtów 25 - tel. Maciek 607-370-111, Piotr 604-280-522
e-mail: maciej.tc@gmail.com, popoinke@gmail.com
Informacje działają w oparciu o system CMS Webman
Generowanie strony [s]: 0.0459