STOWARZYSZENIE

 

O NAS
STRONA GŁÓWNA
MANIFEST
GENEZA I CELE
KONTAKT
WYSZUKIWARKA
HISTORIA GRUPY

GALERIA ZDJĘĆ

FILMY

DO SŁUCHANIA

TEATR SANTO SUBITO

POEZJA

DO CZYTANIA

RZYM 16-23.10.2010

ZIEMIA ŚWIĘTA 19 - 26.04.2013

 

2018.05.11-12 Majówka u Państwa Szlenkierów i w Lewiczynie

 

Wyjazdowa majówka tego roku przypadła na sobotę 12 maja. Dzień wcześniej, w piątek 11 maja, zostaliśmy zaproszenie przez Rodzinę Szlenkierów do ich domu rodzinnego, w którym wielokrotnie przebywała przyszła Błogosławiona Hanna Chrzanowska. Państwo Szlenkierowie przyjęli nas jak rodzinę. Poczęstowali pysznym obiadem i opowiedzieli o wspólnie spędzonych chwilach z Hanną Chrzanowską.

 

 

Mogliśmy obejrzeć różne pamiątki z tego okresu a także pomodlić się wspólnie pod figurą Matki Boskiej, która stoi w ich ogrodzie. To pod nią odbywały się litanie majowe, na które zwoływała pobliskich sąsiadów mała Joasia Klepajtis, może już niedługo kolejna Błogosławiona.

 

 

 

Trzeci rok pod rząd spędzamy piękne wiosenne chwile w sanktuarium Matki Bożej Pocieszycielki Strapionych. Historia i przyroda tego miejsca zostały opisane wcześniej, proszę zajrzeć do sprawozdań z poprzednich lat (7 maja 2016 r. oraz 13 maja 2017 r.).

 

 

W sobotę, po tradycyjnej modlitwie pod figurą Matki Bożej Fatimskiej przy kościele św. o. Pio, docieramy do Lewiczyna. Msza święta rozpoczyna się o 11. Wspominamy dzisiejsze święto Matki Boskiej Łaskawej – patronki Warszawy; mamy również na uwadze jutrzejszą uroczystość Wniebowstąpienia Pana Jezusa. Oto niektóre myśli z homilii Ks. Piotra:

1/ do Maryi, na lewiczyńskie wzgórze, wierni pielgrzymowali przez wieki, kościół „narastał” dzięki wierze i historii; i my wpisujemy się w dzieje sanktuarium, jesteśmy tu z pielgrzymką po raz trzeci;

2/ wędrowanie na klęczkach wokół ołtarza z wizerunkiem Maryi, po drewnianych deskach podłogi, wcale nie jest takie wygodne; raczkowanie wokół Boga nie jest proste, trzeba włożyć trud w trwanie przy Panu;

3/ belka tęczowa z rzeźbami Ukrzyżowanego oraz Maryi i św. Jana nawiązuje teologicznie do przymierza, które Bóg zawarł z ludzkością po potopie (znakiem – tęcza); krzyż, na którym umarł Chrystus, to znak nowego przymierza;

4/ raczkujemy po niewygodnej podłodze (trudy naszego życia i próba wierności Bogu), ale to droga do Nieba;

5/ dzisiejsze czytanie z Dziejów Apostolskich jest pełne szczegółów; i nasze życie wypełnia wiele spraw i osób; pamiętajmy z wdzięcznością o ważnych dla nas osobach (w wierze).

 

 

A teraz czas na grillowanie. Co tu dużo mówić – pyszności, delicje, raj dla podniebienia! Wyobraźcie sobie, co chcielibyście zjeść – i to znajdziecie! – upichcone, upieczone, doprawione, pokrojone. No może brakuje tylko zająca w buraczkach...? Piotr F. czuwa przy grillu, Hania podgrzewa warzywa (w międzyczasie fotografuje co/kto się nawinie). Reszta wyciera stoły, przesuwa krzesła, siedzi, je, a co spadnie, to podnosi, no i miesza, wyciąga nowe specjały itd. Jak to zwykle bywa. Autorka tego tekstu trochę się obija.

 

 

A teraz Ala G. prowadzi część wspomnieniowo-formacyjną. Tematem przewodnim jest chrzest święty, a szczegółowo – nasz własny chrzest, ale też i wydarzenia okołochrzcielne członków naszych rodzin i dzieci chrzestnych. Dostaliśmy wcześniej pracę domową, teraz czas na jej sprawdzenie. Co wiemy, co pamiętamy. Historie snute są rozmaite, krążą wokół stołu zdjęcia (większość stylowych czarno-białych), metryki chrztu („dziecięciu dajemy imię…” – to z parafialnego wpisu z 1941 r.), obrazki (skąd ta Ala ma święte obrazki z XIX w.?). A to komuś rodzice chrzestni od razu prysnęli za granicę, a to czyjaś świeżo ochrzczona babcia zsunęła się z sań w zaspę śnieżną (szczęśliwie odnaleziona została po kilku godzinach, kiedyś to były piernaty!), a kogoś ochrzcił ks. J. Twardowski. Perypetie związane z nadaniem imienia mało kogo ominęły. Niektórzy powędrowali do kościoła już na własnych nogach… Do notesu wpisujemy alfabetycznie miejsca naszego chrztu (miejscowości i parafie). Ala ma pomysł, aby po majówce oznaczyć na mapie Polski wszystkie miejsca chrztów santosubitowców. Może w przyszłości uda się o nich pamiętać i odwiedzić wspólnie? To dzisiejsze spotkanie daje mocny impuls nie tylko do wspominek, ale przede wszystkich do odnowienia poczucia wdzięczności Panu Bogu oraz rodzicom, chrzestnym i innym – za nasz chrzest oraz do poczucia odpowiedzialności i konieczności modlitwy za naszych bliskich, w tym chrześniaków.

 

 

Czas znajduje się i na konkurs przygotowany przez Alę! Z kategorii: wytęż wzrok i znajdź ukryte szczegóły. Jest to wyzwanie – po cielesnej i duchowej uczcie nie wszystkim udaje się skoncentrować na poszukiwaniach schowanych w gąszczu kresek kwiatków i motylków. Ale niektórzy się mobilizują – i warto! Nagrody przygotowane są w kategoriach jedzeniowo-sportowo-budowlanych, zwycięzcy są zadowoleni z trofeów (są to m.in. zestaw herbatek, karnet na siłownię na powietrzu, deseczki do zbudowania… no właśnie czego? trzeba zapytać o to Piotra L.).

 

 

Na ostatni punkt programu przenosimy się spod wiaty nad staw. Przy grocie Matki Bożej śpiewamy Litanię Loretańską. A później jeszcze kilka pieśni maryjnych. Maciek tradycyjnie przygrywa. Pogoda przepiękna – słońce, śpiew ptactwa, zapachy silniejsze niż zazwyczaj o tej porze roku (wiosna przyspieszyła i kwitnie chyba wszystko naraz). Dobrze się śpiewa, modli i odpoczywa.

 

 

No i już późne popołudnie. Wyjeżdżamy. Czas na wejście w kolejne „szczegóły” naszego życia.

 

Galeria zdjęć


GALERIA POZIOMA
ŚWIĘTY JAN PAWEŁ II

!!! CO, GDZIE, KIEDY !!!
styczeń, 2025
pnwtśrczptsbnd
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
BŁOGOSŁAWIEŃSTWO

PODZIĘKOWANIA

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO

AKT ZAWIERZENIA GRUPY

SONDA
Czy Polacy wystarczająco pielęgnują pamięć św. Jana Pawła II
TAK
NIE

Wyniki
WAŻNE STRONY

KONTO UŻYTKOWNIKA
Witaj,
nie jesteś zalogowany.

Zaloguj się
Grupa "Santo Subito" - Parafia Św. Ojca Pio w Warszawie
ul. Rybałtów 25 - tel. Maciek 607-370-111, Piotr 604-280-522
e-mail: maciej.tc@gmail.com, popoinke@gmail.com
Informacje działają w oparciu o system CMS Webman
Generowanie strony [s]: 0.0458