W piątek wieczorem 25 listopada odbyło się kolejne spotkanie z cyklu Dekalogu. Tym razem sprzęgliśmy razem dwa przykazania – VI i IX. Na tę okoliczność Joasia Ciechomska zaprosiła księdza Stanisława Kicmana, który od dwóch lat posługuje w parafii św. Szczepana w Raszynie. Spotkanie rozpoczęliśmy mszą świętą w kaplicy na piętrze w domu parafialnym.
Po mszy przeszliśmy do „naszej” sali papieskiej. Ksiądz Kicman przedstawił nam się: jest jednym z niewielu księży wdowców, większość życia przeżył w małżeństwie – 53 lata! Ma synów, wnuki i prawnuka. W młodości skończył seminarium niższe i wyższe, ale przed święceniami stwierdził jednak, że „nie będzie dobrym księdzem”. Ożenił się i bardzo aktywnie udzielał się w Kościele jako świecki. Był przez 30 lat katechetą szkolnym, 20 lat prowadził w diecezjach warszawskich kursy przedmałżeńskie, 10 lat prowadził katechezę w warszawskich więzieniach, 10 lat opiekował się diakonami podczas ich praktyk, współuczestniczył też w wielu innych dziełach. Po śmierci żony poprosił biskupa o wyświęcenie i tak jest od trzech lat księdzem, mając już prawie lat 80. Po tym krótkim wstępie wiedzieliśmy już, że Joasia zaprosiła najlepszego eksperta od VI i IX przykazania.
Ksiądz przytoczył za św. Markiem (10,1-12) pytanie faryzeuszy do Jezusa, czy wolno oddalić żonę? Mojżesz na to przecież zezwolił. Jezus wiedział dokładnie, że faryzeusze czekają tylko, żeby wykazać niezgodność jego nauki z Pismem i odpowiedział im za Księgą Rodzaju: "Przez wzgląd na zatwardziałość serc waszych napisał wam to przykazanie. Lecz na początku stworzenia Bóg stworzył ich jako mężczyznę i kobietę: dlatego opuści człowiek ojca swego i matkę i złączy się ze swoją żoną, i będą oboje jednym ciałem. A tak już nie są dwoje, lecz jedno ciało. Co więc Bóg złączył, tego człowiek niech nie rozdziela!" (Mk 10,2-16: Księga Rodzaju 2:23 - 24).
Zanim ksiądz zaczął wymieniać wykroczenia przeciw czystości, (którą św. Ambroży podzielił według trzech różnych stanów – w małżeństwie, dziewictwie i wdowieństwie), podkreślił, że seksualność to nasza życiowa siła, źródło życia i radości. Każde zbliżenie fizyczne małżonków jest także przeżyciem duchowym, jeśli tylko robimy z naszej seksualności dobry użytek i nie sprowadzamy jej wyłącznie do erotyki.
Wykroczenia przeciw czystości:
- Rozwiązłość - lubieżne zabawy nie mające nic wspólnego z pięknym aktem małżeńskim. Jeśli jedna ze stron szuka brudnego zaspokojenia, to jedynym wyjściem dla tej drugiej jest rozmowa na spokojnie w odpowiedniej chwili. Jeśli nie powiemy sobie, co nam nie odpowiada, to z czasem dochodzi do oddalenia małżonków.
- Pornografia – jej wirus przedostaje się z internetu i telewizji. Jedyny ratunek to spowiedź, której nie można odkładać. Nie naruszając tajemnicy spowiedzi ksiądz uświadomił nam, jak straszne jest to uzależnienie, jak bardzo niszczy człowieka.
- Prostytucja – to dla wszystkich oczywisty grzech, ale nie zdajemy sobie sprawy, ile ludzi, czasem wbrew swojej woli, jest zatrudnianych przy tym procederze.
- Gwałt popełniony w sferze seksualnej pociąga za sobą upodobanie do przemocy. Mężowi, który obchodził się brutalnie z inną kobietą, będzie trudno czerpać satysfakcję ze współżycia z żoną.
- Homoseksualizm – jeśli podąża się za skłonnościami homoseksualnymi, to wypacza to bardzo charakter. Jaskrawym przykładem są pary homoseksualne, na przykład dwie kobiety, które chcą rodzić i wychowywać bez ojca swoje dzieci.
- Zdrada małżeńska – ksiądz zadał nam retoryczne pytanie, czy chwila słabości ma wszystko przekreślić? Oczywistym jest, że zdradzona żona czy zdradzony mąż bardzo to przeżywa, ale bywają takie przypadki, w których po przebaczeniu małżeństwo rozkwita ze zdwojoną siłą. Przebaczenie to jednak proces, który potrzebuje czasu. Dwa najgorsze błędy, jakie czasem towarzyszą zdradzie małżeńskiej to zwierzanie się przyjaciołom – to zranienie musi zostać zawsze tylko między małżonkami, i riposta, na zimno zaplanowana zdrada – jeśli ty mnie zdradziłeś, to ja teraz ciebie.
- Aborcja – skutkuje często wyrzutami sumienia przez całe życie. Jest ważne, aby już w czasie narzeczeństwa rozmawiać o planowaniu potomstwa i rozeznać, czy narzeczony/a traktuje dziecko jako dar.
- Rozwód – w niektórych przypadkach także Kościół zezwala na rozwód. To jednak długi i żmudny proces, wymagający bardzo dokładnego zbadania. Czasem rozwód jest wręcz potrzebny, żeby zabezpieczyć rodzinę. Przy okazji dowiedzieliśmy się, że sakrament małżeństwa ma formę i materię. Formą jest przysięga, a materią – skonsumowanie.
- Konkubinat – życie „na próbę” – dla uczniów JPII ta kwestia nie wymaga komentarza. Ksiądz zapewnił jednak, że jeśli tylko rodzice chcą, to dzieci z takich związków są chrzczone.
Na koniec ksiądz Stanisław skomentował krótko IX przykazanie. Pożądliwość jest zła, ale jeśli kobieta czy mężczyzna są piękni, to można i trzeba to piękno podziwiać.
Nikt lepiej, bardziej szczerze i rzetelnie nie mógł przybliżyć nam przykazań „Nie cudzołóż” i „Nie pożądaj żony bliźniego swego”. Byliśmy pod wielkim wrażeniem osobowości, wrażliwości i świadectwa księdza Kicmana.
Galeria zdjęć
|