STOWARZYSZENIE

 

O NAS
STRONA GŁÓWNA
MANIFEST
GENEZA I CELE
KONTAKT
WYSZUKIWARKA
HISTORIA GRUPY

GALERIA ZDJĘĆ

FILMY

DO SŁUCHANIA

TEATR SANTO SUBITO

POEZJA

DO CZYTANIA

RZYM 16-23.10.2010

ZIEMIA ŚWIĘTA 19 - 26.04.2013

 

2016.10.22 Spotkanie grupy - Święto Jana Pawła II w Kościele

 

Nasze kolejne spotkanie grupy Santo Subito miało miejsce 22.10.2016. To dzień wyjątkowy - jest to rocznica inauguracji pontyfikatu naszego papieża św. Jana Pawła II, podczas której to inauguracji padły znamienne słowa skierowane do wszystkich Polaków:

 

„Nie lękajcie się! Otwórzcie drzwi Chrystusowi!”

Jego zbawczej władzy otwórzcie granice państw, ustrojów ekonomicznych i politycznych, szerokich dziedzin kultury, cywilizacji, rozwoju".

 

Dzień 22.10.2016 był dla nas dniem wyjątkowym także dlatego, że mieliśmy okazję gościć u nas znakomitego gościa: Pana Grzegorza Polaka - dziennikarza, publicystę, autora i współautora ponad 20 książek o tematyce ekumenicznej i książek poświęconych pontyfikatowi Jana Pawła II. Pan Grzegorz Polak jest laureatem Nagrody Młodych im, W. Pietrzaka oraz takich wyróżnień jak "Serce dla serc" w 1992 roku i Nagrody im Brata Alberta w 2001 roku. Uważamy go za serdecznego przyjaciela Santo Subito, naszego ambasadora w mediach, człowieka o wielkim sercu, który wspiera działalność naszego Stowarzyszenia.

 

Na naszym spotkaniu pan Grzegorz Polak jeszcze raz pogratulował nam nominacji do nagrody Totus Tuus, co jest wielkim wyróżnieniem dla Grupy Santo Subito wśród licznych organizacji i osób propagujących tak jak my idee św. Jana Pawła II.

 

W dowód wdzięczności za aktywne promowanie naszej działalności pan Grzegorz Polak został Honorowym Członkiem Stowarzyszenia Santo Subito.

 

 

 

Ponieważ rok 2016 upływa pod znakiem Bożego Miłosierdzia tematem naszego spotkania z Panem Grzegorzem Polakiem było pojmowanie i świadczenie Bożego Miłosierdzia, którego Wszyscy jesteśmy beneficjentami.

 

Kult Miłosierdzia z upływem czasu stal się równy kultowi Maryjnemu, a różaniec i koronka są odmawiane z równą żarliwością. To Pan Bóg posłużył się prostą dziewczyną Heleną Kowalską i papieżem Janem Pawłem II, żeby przypomnieć nam o sile miłosierdzia. Kilka razy życie Karola Wojtyły/papieża Jana Pawła II było zagrożone, ale Opatrzność Boża otoczyła go parasolem ochronnym i uniknął śmierci, dlatego tak często mówił o darze Bożego Miłosierdzia, który otrzymujemy w każdym dniu.

 

 

Młodziutka dziewczyna Helena Kowalska, jako siostra Faustyna wsłuchana w płynące do niej słowa Pana Jezusa zapisała w 1933 roku w swoim dzienniczku " Jezu ufam Tobie ".

 

Jan Paweł II i siostra Faustyna to najbardziej znane osoby związane z propagowaniem Bożego Miłosierdzia, ale podczas naszego spotkania Pan Grzegorz Polak przybliżył nam sylwetkę mniej znanej postaci, która też była głosicielem i świadkiem Bożego Miłosierdzia, a mianowicie postać księdza Feliksa Folejewskiego. Właśnie księdzu Folejewskiemu nasz gość poświęcił swoją nową książkę "Na nitce Bożego Miłosierdzia". Książka zawiera relacje przyjaciół księdza Folejewskiego oraz wspomnienia wzruszających spotkań i wielu wydarzeń, które miały miejsce w jego życiu. Ksiądz Folejewski był Pallotynem, duszpasterzem ludzi pracy, duszpasterzem Ruchu Apostolskiego "Rodzina Rodzin". Wyjeżdżał z posługą kapłańską na teren Litwy, Białorusi i Ukrainy. Pracował z kardynałem Stefanem Wyszyńskim i Ojcem Świętym Janem Pawłem II.

 

To on, kiedy podano informację o śmierci księdza Jerzego Popiełuszki, ponawiał modlitwę " Ojcze Nasz" tak długo, aż zrozpaczeni ludzie zebrani w kościele wyszeptali słowa "Jako i my odpuszczamy naszym winowajcom". Ksiądz Feliks powiedział zgromadzonym wiernym wstrząśniętym wiadomością o brutalnym zamordowaniu księdza Jerzego: "Ksiądz Jerzy nie umarł. bo miłość nie umiera".

Mimo chorego serca ksiądz Folejewski pracował bardzo intensywnie, kochał ludzi i często powtarzał "Miłość się nie męczy".

 

Z okazji swojego jubileuszu 50 lat kapłaństwa w 2009 roku napisał: "Trzy proste słowa: proszę, dziękuję, przepraszam obecne w życiu każdego człowieka od dzieciństwa, gdy są zapomniane, robi się ciemno. Tak bardzo potrzebne, żeby zobaczyć drogę swojego życia. Drogę, na której jest wszystko".

 

Ksiądz Folejewski to bez wątpienia przykład kultu Bożego Miłosierdzia w życiu codziennym, wypełnionym ciężką pracą, modlitwą, skromnością.

 

 

Inną postacią związaną z Bożym Miłosierdziem jest ksiądz Michał Sopocko- spowiednik i przewodnik duchowy św. Siostry Faustyny, duszpasterz żołnierzy walczących na froncie 1918 roku. Ksiądz Sopocko spotkał się z siostrą Faustyną w 1933 roku i ona opowiedziała mu jako swojemu spowiednikowi o przekazanym jej poleceniach Pana Jezusa (namalowanie obrazu z wizerunkiem Pana Jezusa Miłosiernego Zbawiciela, podjęcie starań o ustanowienie Święta Bożego Miłosierdzia
i powołanie nowego zgromadzenia zakonnego) i te właśnie zadania Opatrzność powierzyła księdzu Sopoćce. Ksiądz Michał Sopocko był bardzo zaangażowany w rozpowszechnianie nabożeństwa do Bożego Miłosierdzia i proces informacyjny przed beatyfikacja siostry Faustyny, w którym występował jako świadek. W 2008 roku w Watykanie papież Benedykt XVI nadal dekretem papieskim Księdzu Michałowi tytuł błogosławionego.

 

Na pewno Jan Paweł II i siostra Faustyna Kowalska to postacie pierwszego planu kultu Bożego Miłosierdzia, a nasze spotkanie 22.10.2016 przybliżyło nam postacie drugiego planu: księży Sopoćko oraz Folejewskiego, którzy swoim życiem potwierdzali Boże Miłosierdzie.

 

Ale my żyjący tu i teraz, możemy także być miłosiernymi i czerpać radość z dawania i otrzymywania.

Nasza koleżanka Gosia przywiozła na nasze spotkanie Anię, pensjonariuszkę Zakładu Opieki Leczniczej niedaleko Warszawy, w którym to Zakładzie Ania przebywa od blisko 30 lat.

 

 

Mimo choroby uniemożliwiającej poruszanie się Ania jest pełna chęci do życia, wymaga jednak pomocy, przede wszystkim kontaktu z innymi osobami. Czy to nie jest okazja dla nas na okazanie miłosierdzia?

 

 

Po naszym spotkaniu w sali Papieskiej wspólnie uczestniczyliśmy w eucharystii. Prowadzący ją ksiądz Marek wspominał swoje spotkanie z Ojcem Świętym Janem Pawłem II w Rzymie w 1999 roku, kiedy to razem ze swoim przyjacielem pojechali z pielgrzymką dziękczynną za I rok kapłaństwa. Widzieli papieża jak żarliwie się modlił. W czasie audiencji żartował z młodymi księżmi i mówił o tym, że młodość to nie tylko wypis z metryki, ale stan duszy.

 

 

Po eucharystii wzbogaconej pięknym śpiewem naszego choru odmówiliśmy wspólnie z naszym księdzem Piotrem różaniec, po którym nastąpiło błogosławieństwo relikwiami Jana Pawła II.

 

 

To był piękny wieczór pełen uwielbienia, ale także i zadumy.

 

Galeria zdjęć


GALERIA POZIOMA
ŚWIĘTY JAN PAWEŁ II

!!! CO, GDZIE, KIEDY !!!
styczeń, 2025
pnwtśrczptsbnd
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
BŁOGOSŁAWIEŃSTWO

PODZIĘKOWANIA

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO

AKT ZAWIERZENIA GRUPY

SONDA
Czy Polacy wystarczająco pielęgnują pamięć św. Jana Pawła II
TAK
NIE

Wyniki
WAŻNE STRONY

KONTO UŻYTKOWNIKA
Witaj,
nie jesteś zalogowany.

Zaloguj się
Grupa "Santo Subito" - Parafia Św. Ojca Pio w Warszawie
ul. Rybałtów 25 - tel. Maciek 607-370-111, Piotr 604-280-522
e-mail: maciej.tc@gmail.com, popoinke@gmail.com
Informacje działają w oparciu o system CMS Webman
Generowanie strony [s]: 0.0555