Po wieczornej mszy świętej sprawowanej przez ks. Piotra zebraliśmy się w Sali Papieskiej, gdzie Agnieszka opowiedziała nam o genezie i historii Światowych Dni Młodzieży. Temat jest nam szczególnie bliski, ponieważ inicjatorem Dni był święty Jan Paweł II.
Doświadczenia księdza Wojtyły z pracy z młodymi w Duszpasterstwie Akademickim dały podwaliny pod ŚDM – spotkania młodych chrześcijan, którzy gromadząc się w jednym miejscu z papieżem, z radością i odwaga wyznają wiarę w Jezusa Chrystusa.
Zaczęło się od spotkań „na próbę”. Jan Paweł II dwukrotnie zaprosił młodych do Rzymu w 1984 i 1985 roku (z okazji Nadzwyczajnego Jubileuszu Odkupienia i Międzynarodowego Roku Młodzieży, ogłoszonego przez ONZ). Tak jak „zaczarował” młodych ludzi w Krakowie i Lublinie, tak podbił serca uczestników rzymskich spotkań. Obie strony pragnęły kontynuowania tego „Dialogu Wiary”.
Za datę ustanowienia Światowych Dni Młodzieży przyjmujemy 20 grudnia 1985 r., gdy podczas spotkania opłatkowego z Kardynałami i Pracownikami Kurii Rzymskiej Jan Paweł II wyraził pragnienie, by ŚDM odbywały się corocznie w Niedzielę Palmową jako spotkanie diecezjalne, a co dwa, trzy lata jako spotkanie międzynarodowe (w wyznaczonym przez niego miejscu).
Spotkania są wielodniowe, modlitwa połączona jest z poznawaniem drugiego człowieka. Wspólne przeżywanie wspólnoty Kościoła Powszechnego, słuchanie słowa Bożego, sprawowanie sakramentów Pokuty i Eucharystii, radosne głoszenie Jezusa Chrystusa jako Pana i Zbawiciela to cele Dni. Schemat jest zawsze taki sam. Po kilku dniach spędzonych w diecezjach, w sobotę wszyscy gromadzą się w jednym miejscu. Następuje spotkanie z papieżem, całonocne czuwanie i uroczysta, niedzielna msza św. kończy ŚDM.
Przez wszystkie lata z młodymi wędrują szczególne znaki podarowane przez JPII. Jest to Krzyż Światowych Dni Młodzieży przekazany w roku 1986 oraz Ikona Matki Bożej Salus Populi Romani ofiarowana w 2000 roku w Rzymie. Znaki te przez cały czas wędrują po świecie, gromadząc na modlitwie liczne grupy wiernych. Oba te symbole w Niedziele Palmową 13 kwietnia 2014 roku Papież Franciszek przekazał polskiej młodzieży. Rozpoczęło się ich wędrowanie po polskich diecezjach i kilkunastu krajach Europy Wschodniej.
Początkowo tak dobry kontakt Jana Pawła II z młodymi można było tłumaczyć niecodzienną energią, dynamizmem życiowym papieża. Gdy jednak z biegiem lat stawał się fizycznie coraz słabszy a młodzi trwali przy nim niezmiennie, wszyscy zobaczyliśmy wyraźnie, że to nie w ciele, ale w duchu była jego siła – z Boga była jego siła. Młodzi wyczują fałsz, kłamstwo, nieszczerość, zawsze pójdą za Prawdą i Miłością. I szli z Ojcem Świętym. Przyjechali do Rzymu - 1984, 1985, 2000, Buenos Aires – 1987, Santiago de Compostella – 1989, Częstochowy – 1991, Denver – 1993, Manili – 1995, Paryża – 1997, i Toronto – 2002. A ponieważ mieli Dobrego Pasterza, tak samo poszli z Benedyktem XVI – Kolonia(2005), Sydney (2008), Madryd (2011) a teraz idą z Franciszkiem – Rio de Janeiro (2013). Tam właśnie Ojciec Święty ogłosił, że miejscem kolejnych Światowych Dni Młodzieży będzie w 2016 roku Kraków z mottem „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” (Mt 5,7).
Teraz Agnieszka przekazała pałeczkę Weronice i Marcinowi, młodym Wolontariuszom, którzy opowiedzieli nam o przygotowaniach do ŚDM w naszej parafii. Weronika była na spotkaniu młodych w Madrycie, przywiozła stamtąd dobre wspomnienia. Widać, że nasi Wolontariusze mają wiele zapału do pracy, przygotowali to, co już jest możliwe do zrobienia, czekają na informacje o grupie, którą będziemy gościć u siebie. Wydłużający się czas rejestracji spowodował, iż ciągle nie wiadomo z jakiego kraju trafią do nas goście. Ostatnie „przecieki” mówią, że będą hiszpańskojęzyczni, wcześniejsze informacje mówiły o grupie z Francji. Póki co cieszą się, że mają wystarczającą liczbę rodzin chcących przyjąć pielgrzymów. Poszukują jeszcze kilku, kilkunstu, ale tylko po to, aby były w rezerwie, jeśli wydarzą się losowe, nieprzewidziane trudności. Zachęcali do modlitwy w intencji ŚDM, zapraszali do włączenia się w przygotowania parafialne.
Maciek złożył serdeczne życzenia urodzinowe naszemu nadwornemu Fotografowi – Hani. Wszyscy dołączamy się do tych życzeń, samych pięknych zdjęć, lekkich obiektywów i wielu wspólnych spotkań. A nade wszystko licznych Łask Bożych.
Spotkanie zakończyliśmy wspólną modlitwą.
I jeszcze jak zwykle zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie, a Haneczka częstowała wszystkich owocami i słodkościami. Krówki kruche czy ciągutki, oto nasz dylemat :).
Kiedy po spotkaniu wróciłam do domu zaczęłam przeglądać w internecie liczne artykuły opisujące kolejne ŚDM. Myślę, że dobrą puentą relacji z dzisiejszego wieczoru będą motta kolejnych Światowych Dni Młodzieży. Czytajmy je powoli, z rozwagą, smakując każde słowo. Można je na nowo przykładać do kolejnych lat naszego życia. Są zachętą do codziennego czytania Pisma Świętego. Przynajmniej ja tak to odczytuję.
„Abyście umieli zdać sprawę z nadziei, która jest w was” (1 P 3, 15)
„Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam” (1 J 4, 16)
„Jam jest Drogą i Prawdą, i Życiem” (J 14, 6)
„Otrzymaliście Ducha przybrania za synów” (Rz 8, 15)
„Ja przyszedłem po to, aby (owce) miały życie i miały je w obfitości” (J 10, 10)
„Jak Ojciec mnie posłał, tak i Ja was posyłam” (J 20, 21)
„Nauczycielu, gdzie mieszkasz? Chodźcie, a zobaczycie” (J 1, 38-39)
„A słowo stało się Ciałem i zamieszkało wśród nas” (J 1, 14)
„Wy jesteście solą dla ziemi... Wy jesteście światłem świata” (Mt 5, 13-14)
„Przybyliśmy oddać Mu pokłon” (Mt 2, 2)
„Gdy Duch Święty zstąpi na was, otrzymacie Jego moc i będziecie moimi świadkami” (Dz 1, 8)
„Zakorzenieni i zbudowani na Chrystusie, mocni w wierze” (por. Kol 2, 7)
„Idźcie i nauczajcie wszystkie narody!” (por. Mt 28,19)
Na sam koniec dedykuję nam wszystkim w Polsce i wszystkim ludziom na świecie motto z Dni Diecezjalnych ogłoszone przez Benedykta XVI 1 kwietnia 2007 roku:
„Abyście się wzajemnie miłowali tak, jak Ja was umiłowałem” (J 13, 34)
Zwiastun Światowych dni młodzieży Kraków 2016
Galeria zdjęć
|