STOWARZYSZENIE

 

O NAS
STRONA GŁÓWNA
MANIFEST
GENEZA I CELE
KONTAKT
WYSZUKIWARKA
HISTORIA GRUPY

GALERIA ZDJĘĆ

FILMY

DO SŁUCHANIA

TEATR SANTO SUBITO

POEZJA

DO CZYTANIA

RZYM 16-23.10.2010

ZIEMIA ŚWIĘTA 19 - 26.04.2013

 

2016.02.25-26 Forum Inicjatyw Papieskich w Krakowie

„Ciepłe bułeczki z Krakowa”, czyli bezpośrednia relacja 4 reporterów z „IV Spotkania Inicjatyw Papieskich” w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie.

 

I dzień Forum - 25 II 2016

 

Już po raz drugi Instytut Dialogu Międzykulturowego organizuje spotkanie w którym udział biorą Instytucje, Stowarzyszenia i Fundacje inspirowane życiem Jana Pawła II, organizacje które kultywują pamięć naszego Patrona. W tym wydarzeniu bierze udział również Stowarzyszenie Santo Subito reprezentowane przez Małgosię i Marka Wojneckich i Violę i Maćka Trybulec.

Ruszamy z Warszawy dwoma samochodami, docieramy do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego ok 13.00. O czternastej serwowany jest obiad, a o godz. 15.00 udajemy się do pobliskiej kaplicy, gdzie przy relikwiach siostry Faustyny odmawiamy koronkę do Miłosierdzia Bożego. To miejsce jest szczególne. To tutaj spędziła sistra Faustyna ostatnie lata życia, tutaj odeszła do Oblubieńca, tu spoczywają jej relikwie.

Również do tego kościoła w latach okupacji codziennie wstępował Karol Wojtyła w drodze do fabryki „Solvay” w niedalekich kamieniołomach. Tutaj wreszcie w roku 2002 jako Papież podczas swej ostatniej pielgrzymki konsekruje nową świątynię ogłaszając światu z tego miejsca orędzie o Bożym Miłosierdziu.

Obecnie przeżywany Rok Miłosierdzia nadaje jeszcze specjalny wymiar tej modlitwie. Czujemy się lepiej przygotowani do tego co nas czeka po ostatnim spotkaniu z p. Ewą Czaczkowską i jej lekturze o tym jak Karol Wojtyła przekonał Kościół do kultu Miłosierdzia Bożego.

 

 

 

Kolejny etapn naszego forum to spotkanie z Osobą, która spędziła przy boku Karola Wojtyły 39 lat! To jego soobisty sekretarz kard. Stanisław Dziwisz.

Przyjechał on specjalnie na nasze spotkanie do Centrum „Nie lekajcie się” i przez kilkanaście minut opowiadał wzruszająco o znanych i mniej znanych epizodach z życia Karola Wojtyły.

Na zakończenie spotkała czekała nas bardzo miła niespodzianka. Otrzymaliśmy wraz z innymi Instytucjami pamiatkowy dyplom z podziękowaniami za „upamietnianie, upowszechnianie i twórcze rozwijanie dziedzictwa, które pozostawił po sobie umiłowany Ojciec Święty Jana Paweł II”. 

 

 

 

Ze wzruszeiem odbieraliśmy dyplom z rąk kard. Dziwisza przekazując w zamian płytę zespołu Blessing z poezją Karola Wojtyły.

 

 

Po spotkaniu obejrzeliśmy bardzo ciekawą wystawę o Całunie Turyńskim z dużą dawką nowych informacji. 

 

 

O godzinie 17.00 w dolnym kościele JPII została odprawiona Msza św. a po niej litania do św. Jana Pawła. 

 

 

Po Mszy z księdzem przewodnikiem rozpoczęliśmy zwiedzanie kościoła i kaplic. Na początek kaplica z grobami dwóch przyjaciół Karola Wojtyły: kard. Andrzeja Deskura i Stanisława Nagy’iego.

 

 

Stojąc przy grobie kard Deskura przypominaliśmy sobie nasza spotkanie z p. Ewa Czaczkowską, która podkreślała w swojej książce ogromna rolę kardynała Deskura w krzewieniu kultu Miłosierdzia Bożego.

 

W jednej z kaplic znajduje się oryginalna płyta z grobu JPII, która do dziś jest przykrywana kartkami z prośbami kierowanymi do Świętego. 

 

 

Na zakończenie odbyła się jak zapowiedział ksiądz przewodnik „audiencja u Jana Pawła”. Każdy z nas mógł ucałować relikwię naszego Świętego, którą jest Jego krew pobrana w dniu 2 IV 2005 roku, a więc w dniu Jego śmierci. Jak twierdzi ksiądz krew ta została pobrana bez żadnych dodatków i dlatego powinna skrzepnąć, a jak wyraźnie widać jest ciągle w stanie płynnym, co uważa się z niezwykłe zjawisko.

 

Później zwiedzaliśmy kościół górny z pięknymi mozaikami, które tworzyło 28 artystów pod okiem ojca Marko Ivana Rupnika.

 

Jednym z najbardziej wzruszających momentów było oglądanie gabloty z zakrwawionym habitem JPII po zamachu z 13 V 1981 roku, którą dopiero rok temu kard. Dziwisz przekazał sanktuarium po 34 latach. Ważnym dopełnieniem naszej wizyty w Sanktuarium św. Jana Pawła II było przejście w Roku Miłosierdzia przez Bramę Miłosierdzia.

 

Na zakończenie wieczoru czekała na nas kolejna miła niespodzianka. Zostaliśmy zaproszeni do pięknie przygotowanej kolacji podczas której, przygrywała nam kapela góralska. Szczególnie wzruszająca była melodia grana naszemu Papieżowi pod krokwią w Zakopanem w roku 1997. Niektórzy z muzyków grali wówczas w tej gigantycznej kapeli. 

 

 

 

Organizatorzy przygotowali wspaniały wieczór na koniec którego trzymając się za ręce zaśpiewaliśmy w takt przygrywających górali i „Barkę”.

 

 

 

A Jan Paweł II przyglądał się temu wszystkiemu ze swoim zawadiackim uśmiechem. 

 

 

I to już koniec dzisiejszej relacji pisanej przez 4 Waszych wsłanników. Bardzo bogate to było popołudnie i wieczór. Jutro przed nami cały dzień i pewno będzie się wiele działo, o czym nie omieszkamy Was poinformować.

 

 

Reporterzy Santo Subito.

 

 

Zakończył się pierwszy dzień Forum, gasną okoliczne światła, tylko nad świątynią unosi się jasność dwojga Świętych, którym Opatrzność pozwoliła pojąć głębię Bożego Miłosierdzia i rozprzestrzenić przesłanie światła i nadziei po całym świecie.

 

 

 

 

Halo, halo tu Wasi reporterzy niewyspani, ale szczęśliwi po drugim dniu Forum „IV Spotkania Inicjatyw Papieskich” w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie. 

 

II dzień Forum - 26 II 2016 

 

Dziękujemy za Wasze komentarze, które nas dodatkowo mobilizują do bieżącego podsumowania dzisiejszego dnia Forum. Co ciekawe otrzymaliśmy 6 listów i to wszystkie od Pań…… no cóż mężczyźni są w naszej Grupie małomówni, choć są pewne wyjątki.

 

Nasze spotkanie rozpoczęło się o godzinie 9.00 wykładem i warsztatami prowadzonymi przez Jacka Młynarskiego pt. ”Wartości w świecie marek”.

 

 

Skąd taki właśnie temat? Jan Paweł II był Osobą wyjątkową, uosabiającą wiele uniwersalnych wartości. Chcąc w sposób interesujący opowiedzieć nowemu pokoleniu, nie tylko Polaków, ciekawą historię o wspaniałym Człowieku, musimy podobnie jak świat komercyjny wykorzystać narzędzie jakim jest marka. Nowe pokolenie pozbawione autorytetów, szukające prawdziwych wartości, o ograniczonych możliwościach percepcyjnych, oczekuje prostych komunikatów. Do ich przekazu należy wykorzystać narzędzie, jakim jest marka, która tak jak w przypadku Apple’a, osiąga status niemalże kultu religijnego.

 

 

Do roku 2020, na który przypada 100-na rocznica urodzin Karola Wojtyły, taką markę należy w Polsce stworzyć i wypromować w świecie. Naszemu pokoleniu, kojarzącemu Papieża z realną osobą, zadanie takie powinno leżeć na sercu. Następne pokolenia będą poznawać historię o Papieżu Polaku tylko z otrzymanego przekazu. Czas jest krótki, a zadanie niełatwe. Naszym skromnym zdaniem (dotyczy 4 osób reprezentujących Grupę Santo Subito) niezbędnym warunkiem sukcesu jest wspólne działanie na poziomie krajowym władz państwowych poprzez np. ministerstwa i agendy odpowiedzialne za promowanie Polski zagranicą, oraz władz kościelnych i kościoła powszechnego, w związku z wymaganymi wysokimi środkami finansowymi i dużym zaangażowaniem organizacyjnym. Pomoc firm zawodowo zajmujących się konsultingiem i badaniami marketingowymi, może tylko pomóc w racjonalnej realizacji takiego zadania.

 

 

Wszyscy uczestnicy spotkania podpisali się pod listem do kard. Dziwisza dziękującym za udział w naszym Forum oraz przekazanie dyplomów Instytucjom, Fundacjom, Stowarzyszeniom Inicjatyw Papieskich.

 

 

 

Każdy z uczestników Forum otrzymał od Santo Subito płytę Blessingu "Uwielbiam tę Miłość" oraz film "Przed sklepem jubilera" teatru Santo Subito. Wpisaliśmy się również do Księgi Pamiątkowej Centrum "Nie lękajcie się".

 

 

Po obiedzie autokar przewiózł nas do Domu- Muzeum Jana Pawła II do Wadowic. Tam gdzie "wszystko się zaczęło" zrobiliśmy sobie wspólne zdjęcie.

 

 

 

Pogoda była piękna , słoneczna. Nawiedziliśmy Bazylikę Ofiarowania NMP, po czym rozpoczęliśmy zwiedzanie oprowadzani przez dyrektora muzeum oraz siostrę przewodnika w spokoju i bez grup tłoczących sie przed i za naszą grupą. Nie piszemy o samym zwiedzaniu gdyż pewno w Waszej pamięci jest jeszcze nasza pielgrzymka z ubiegłego roku m.in. do Wadowic. Musimy przyznać, iż muzeum jest tak bogate w eksponaty, że pomimo kolejnego zwiedzania ciągle dostrzegamy nowe detale z życia naszego Patrona wzbogacające wiedzę o Nim. Takim przykładem może być wzruszająca wypowiedź naczelnego rabina w Polsce po śmierci JPII którą przytaczamy poniżej.

 

 

Sala spotkań z młodzieżą jak zwykle zatrzymała nas najdłużej….

 

 

Na zakończenie zwiedzania czekały na nas wspaniałe kremówki i ciastka, a każdy uczestnik otrzymał album z muzeum Karola Wojtyły.

 

 

Po powrocie do Krakowa uczestniczyliśmy we Mszy św. tym razem w nowym Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. W Roku Miłosierdzia, wchodząc do Bazyliki przechodzi się przez Porta Misericordia.

 

 

Dzisiejszy dzień zakończyła kolacja wszystkich uczestników w czasie której złożyliśmy serdeczne podziękowanie organizatorom za wielką gościnność i gromadzenie nas z całej Polski, aby wspierać się wzajemnie w tym wielkim zadaniu przekazywania nowym pokoleniom wartości i etosu jakie głosił i według których żył Jan Paweł Wielki. Wielkie to zadanie, ale też chyba obowiązek, aby pamięć o Jego nauczaniu nie przeminęła wraz z przemijaniem ludzi którzy żyli w Jego czasach.

 

Takie spotkanie zawsze jest źródłem nowych pomysłów i idei którymi chętnie się z Wami podzielimy po powrocie. Najbliższe dotyczą początku kwietnia czyli 2 i 3 kiedy to odpowiednio przypada rocznica śmierci oraz niedzieli Miłosierdzia w Roku Miłosierdzia.

 

Kochani, nasze Forum dobiega końca, jutro wyruszamy dalej już nie w ramach Forum ale ciągle w klimacie „wojtyłowym” na narty, które tak kochał nasz Patron, aby w bliskości gór przeżywać jeszcze raz to wszystko co usłyszeliśmy i zobaczyliśmy w Krakowie.

 

 

Serdecznie Was pozdrawiamy z południa Polski kończąc naszą wspaniałą przygodę papieską. 

 

Wasi korespondenci na IV Forum Inicjatyw Papieskich 

 

Małgosia, Viola, Marek i Maciek

 

Galeria zdjęć

 

Kapela góralska


GALERIA POZIOMA
ŚWIĘTY JAN PAWEŁ II

!!! CO, GDZIE, KIEDY !!!
kwiecień, 2024
pnwtśrczptsbnd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
BŁOGOSŁAWIEŃSTWO

PODZIĘKOWANIA

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO

AKT ZAWIERZENIA GRUPY

SONDA
Czy Polacy wystarczająco pielęgnują pamięć św. Jana Pawła II
TAK
NIE

Wyniki
WAŻNE STRONY

KONTO UŻYTKOWNIKA
Witaj,
nie jesteś zalogowany.

Zaloguj się
Grupa "Santo Subito" - Parafia Św. Ojca Pio w Warszawie
ul. Rybałtów 25 - tel. Maciek 607-370-111, Piotr 604-280-522
e-mail: maciej.tc@gmail.com, popoinke@gmail.com
Informacje działają w oparciu o system CMS Webman
Generowanie strony [s]: 0.0366