STOWARZYSZENIE

 

O NAS
STRONA GŁÓWNA
MANIFEST
GENEZA I CELE
KONTAKT
WYSZUKIWARKA
HISTORIA GRUPY

GALERIA ZDJĘĆ

FILMY

DO SŁUCHANIA

TEATR SANTO SUBITO

POEZJA

DO CZYTANIA

RZYM 16-23.10.2010

ZIEMIA ŚWIĘTA 19 - 26.04.2013

 

2014.05.31-06.01 Pielgrzymka śladami Jana Pawła II do Gniezna, Lednicy i Poznania - dzień 2

Dzień 2

1 czerwca 2014 roku

 

Przebudzenie… i chwila konsternacji. Nieznane miejsce i łóżko jakieś obce. Świadomość powraca, a uporządkowane myśli przywołują na twarz uśmiech – jesteśmy w Poznaniu, a drugi dzień naszej pielgrzymki zapowiada się niesamowicie.

 

 

Poranna toaleta, śniadanie i spacerkiem ruszamy w kierunku Fary, czyli bazyliki kolegiackiej, Sanktuarium Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, św. Marii Magdaleny i św. Stanisława Biskupa. Idziemy, aby w niedzielny poranek uczestniczyć w Eucharystii. Zatapiamy się w liturgii, a rozbiegane oczy chłoną piękno barokowej świątyni. Organy zaprojektowane i zbudowane przez najlepszego organmistrza Europy końca XIX wieku - Friedricha Ladegasta napełniają kościół niesamowitymi wibracjami, a przez okno w sklepieniu wpadają promienie słońca, jakby z tygodniowym wyprzedzeniem zstępował na nas Duch Święty.

 

 

W tym dniu przeżywamy uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, a Chrystus w Ewangelii mówi:

 

„A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni aż do końca świata.”

 

Niesamowita deklaracja wierności Wielkiego Boga złożona ułomnemu i grzesznemu człowiekowi…

Wąskimi i niezwykle urokliwymi uliczkami Starego Miasta, wypytując naszego przewodnika, pana Zbyszka, gdzie można kupić rogale świętomarcińskie, podążamy w kierunku Starego Rynku. Zatrzymujemy się przed okazałym Ratuszem. Historia Ratusza w Poznaniu jest niezwykle bogata. Jego budowę zakończono ok. 1300 roku za panowania Wacława II Czeskiego. Był wielokrotnie niszczony przez pożary, pioruny i pożogę wojenną, wielokrotnie odbudowywany, rozbudowywany, remontowany i poddawany renowacji. Naszym oczom ukazał się w obecnym kształcie jako renesansowy budynek z charakterystyczną, trójkondygnacyjną loggią – bogato zdobioną, o bardzo ciekawej kolorystyce. Dużo można by opowiadać o malowidłach i bogatych elementach dekoracyjnych, ale o jednej rzeczy należy wspomnieć koniecznie, bo to wizytówka miasta – o wykonanym przez Bartłomieja Wolfa zegarze, którego niezwykłym elementem jest „urządzenie błazeńskie, mianowicie koziołki”. No więc, stoimy jak dzieci, w tłumie dzieci, zadzieramy głowy i mrużymy oczy, w napięciu czekamy na trykające się w samo południe koziołki. Jak dzieci…skubiąc słodkie rogale…

 

 

Oglądamy domki budnicze, wagę miejską, odwach, studzienkę Bamberki, figurę św. Jana Nepomucena – patrona dobrej spowiedzi, pręgierz oraz urokliwe fontanny: Prozerpiny, Apolla, Neptuna i Marsa,… ale, ale… kto nie widział i nie słyszał…(bo nie było go z nami)…niech Internet o tym wszystkim mu opowie.

 

A my ruszamy dalej. Jedziemy tam, gdzie odciśnięte Jego stopy…Zatrzymujemy się na Placu Mickiewicza, aby stanąć pod Poznańskimi Krzyżami, czyli pod pomnikiem ofiar Poznańskiego Czerwca 1956 roku. O tym miejscu mówi się zarówno w kontekście pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Poznania, w czerwcu 1983 roku, kiedy to władze PRL nie wyraziły zgody na modlitewne spotkanie Papieża z wiernymi, oraz w kontekście drugiej wizyty w Poznaniu, 3 czerwca 1997 roku, kiedy to po 14 latach spełniło się pragnienie Ojca Świętego. Tego dnia spotkał się z młodzieżą i nauczał:

 

„…ważna jest w życiu duchowym osobista więź z Chrystusem, którą trzeba ciągle odnawiać i pogłębiać. W jaki sposób to czynić? Przede wszystkim przez modlitwę. Moi drodzy, módlcie się i uczcie się modlitwy, czytajcie i rozważajcie Słowo Boże, umacniajcie więź z Chrystusem w Sakramencie Pokuty i Eucharystii…”

 

Chwila zadumy, pamiątkowe zdjęcie, ostatnie spojrzenie na gmach Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Operę Poznańską, Zamek Cesarski i ruszamy dalej…Jego śladami…

 

 

Stajemy pod kolejnym krzyżem, na Łęgach Dębińskich, gdzie 20 czerwca 1983 roku Jan Paweł II odprawił Mszę Świętą i beatyfikował siostrę Julię Marię Ledóchowską – w zakonie matkę Urszulę – założycielkę Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Szarych. Poznań przeszedł wtedy do historii Kościoła jako pierwsze słowiańskie miasto, w którym Biskup Rzymski wypowiedział formułę beatyfikacyjną.

Nie tylko formułę, bo jako kolejny następca św. Piotra błogosławił i nauczał:

 

„Moi Drodzy Bracia i Siostry, błogosławieństwo w imię Trójcy Przenajświętszej ma jak gdyby przypieczętować tę wspaniałą, nadprzyrodzoną, sakramentalną rzeczywistość, jaką jest Eucharystia.”

 

Pod tym krzyżem modliliśmy się litanią do błogosławionego, Świętego Jana Pawła II.

 

 

W autobusie zerkamy na plan pielgrzymki, aby się upewnić,…bo jeżeli Jego śladami, to musimy przyklęknąć w Katedrze Poznańskiej. Ojciec Święty, 20 czerwca 1983 roku, w tym miejscu spotkał się z duchowieństwem. Modlił się przy grobach pierwszych książąt i królów polskich w Złotej Kaplicy, oraz przy grobach arcybiskupów poznańskich w podziemiach katedry.

 

W przemówieniu prosił:

 

„Proszę, ażebyście zawsze byli godni tej czci, którą nas, kapłanów, obdarza sam Chrystus. Żebyście byli Mu bezgranicznie wdzięczni za dar kapłaństwa, i żebyście tę wdzięczność spłacali całym swoim życiem.”

 

 

Bazylika Archikatedralna św. Piotra i św. Pawła w Poznaniu to jeden z najstarszych polskich kościołów i najstarsza polska katedra (od 968 roku), położona na Ostrowie Tumskim. Jest ona miejscem pochówku pierwszych władców Polski i przypuszczalnym miejscem chrztu Mieszka I. W gotyckim wnętrzu piękny poliptyk w prezbiterium z przełomu XV i XVI wieku, późnogotyckie nagrobne płyty spiżowe, „wieniec” kaplic, kopia miecza św. Piotra, piękne organy i witraż przedstawiający przekazanie kluczy św. Piotrowi,… ale, ale… kto nie widział i nie słyszał…(bo nie było go z nami)…niech Internet o tym wszystkim mu opowie.

 

Powracamy na urokliwy Stary Rynek, aby poznańskim „jadłem” pokrzepić swoje ciała.

 

Aby zrealizować wszystkie punkty bardzo bogatego programu udajemy się nad Jezioro Maltańskie. Z tarasu widokowego podziwiamy piękne tereny rekreacyjne tego sztucznego zbiornika.

 

Pełni wrażeń rozsiadamy się wygodnie w fotelach, aby odbyć spokojną podróż do domu. Spokojna, w wydaniu grupy Santo Subito oznacza: modlitwę, konkurs, rozdanie nagród, śpiewy, ogłoszenia, podziękowania…

 

Dziękując Bogu za to, co już za nami i dzięki temu również w nas, modlimy się przed naszą kapliczką, a z wnętrza duszy płynie niema prośba.

 

Zostań, zostań wśród nas, bo już ciemno i mgła,

 Zostań, zostań wśród nas, tak jak byłeś za dnia…”

 

 

Galeria zdjęć


GALERIA POZIOMA
ŚWIĘTY JAN PAWEŁ II

!!! CO, GDZIE, KIEDY !!!
listopad, 2024
pnwtśrczptsbnd
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930
BŁOGOSŁAWIEŃSTWO

PODZIĘKOWANIA

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO

AKT ZAWIERZENIA GRUPY

SONDA
Czy Polacy wystarczająco pielęgnują pamięć św. Jana Pawła II
TAK
NIE

Wyniki
WAŻNE STRONY

KONTO UŻYTKOWNIKA
Witaj,
nie jesteś zalogowany.

Zaloguj się
Grupa "Santo Subito" - Parafia Św. Ojca Pio w Warszawie
ul. Rybałtów 25 - tel. Maciek 607-370-111, Piotr 604-280-522
e-mail: maciej.tc@gmail.com, popoinke@gmail.com
Informacje działają w oparciu o system CMS Webman
Generowanie strony [s]: 0.0251