ORĘDZIE PAPIEŻA FRANCISZKA DO POLAKÓW
Papież Franciszek zachęcił Polaków do głębokiego przeżycia kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII. W specjalnym orędziu nadanym przez Pierwszy Program Polskiego Radia i TVP 1 papież podziękował narodowi polskiemu i Kościołowi w Polsce za dar Jana Pawła II. 27 kwietnia w Rzymie, Franciszek kanonizuje dwóch papieży - Jana XXIII i Jana Pawła II. Uroczystość wypadnie w święto Miłosierdzia Bożego, które ustanowił papież z Polski.
Tekst orędzia:
Drodzy Rodacy błogosławionego Jana Pawła II!
Zbliża się kanonizacja wielkiego człowieka i Papieża, który przeszedł do historii pod imieniem Jana Pawła II. Jestem szczęśliwy, że przypadnie mi ogłoszenie jego świętości w niedzielę Miłosierdzia Bożego, na zakończenie Oktawy Wielkanocy. Jestem wdzięczny Janowi Pawłowi II, podobnie jak wszyscy członkowie Ludu Bożego, za jego wytrwałą służbę, za jego duchowe przywództwo, za wprowadzenie Kościoła w trzecie tysiąclecie wiary chrześcijańskiej i za jego nadzwyczajne świadectwo świętości.
Papież Benedykt XVI trzy lata temu, w dniu beatyfikacji swego Poprzednika, słusznie zauważył, że Jan Paweł II, prosząc nas wszystkich byśmy się nie lękali i otwarli na oścież drzwi Chrystusowi, sam wcześniej to uczynił: otworzył dla Chrystusa społeczeństwo, kulturę, systemy polityczne i ekonomiczne, odwracając z siłą olbrzyma - siłą, którą czerpał z Boga - tendencję, która wydawała się być nieodwracalna. Swoim świadectwem wiary, miłości i odwagi apostolskiej, pełnym ludzkiej wrażliwości, ten znakomity Syn narodu polskiego, pomógł chrześcijanom na całym świecie, by nie lękali się być chrześcijanami, należeć do Kościoła, głosić Ewangelię. Jednym słowem: pomógł nam nie lękać się prawdy, gdyż prawda jest gwarancją wolności (homilia, 1 maja 2011). Utożsamiam się w pełni z tymi słowami papieża Benedykta XVI.
Wszyscy wiemy, że zanim Karol Wojtyła wyruszył na drogi świata, do służby Chrystusowi i Kościołowi dorastał w swojej Ojczyźnie, w Polsce. Tam kształtowało się jego serce, które potem rozszerzyło się na wymiar powszechny, najpierw gdy uczestniczył w Soborze Watykańskim II, a następnie szczególnie po 16 października 1978 roku, aby znalazły w nim miejsce wszystkie narody, języki i kultury. Jan Paweł II stał się wszystkim dla wszystkich.
Dziękuję Narodowi polskiemu i Kościołowi w Polsce za dar Jana Pawła II. Wszyscy zostaliśmy tym darem wzbogaceni. Jan Paweł II nadal inspiruje Kościół. Inspirują nas jego słowa, pisma, gesty, jego styl służby. Inspiruje nas jego cierpienie znoszone z heroiczną nadzieją. Inspiruje nas jego zawierzenie bez reszty Chrystusowi, Odkupicielowi człowieka, i Jego Najświętszej Matce.
Podczas ostatniej wizyty polskich biskupów ad limina Apostolorum podkreślałem, że Kościół w Polsce dysponuje ogromnym potencjałem wiary, modlitwy, miłosierdzia i praktyki chrześcijańskiej. Wskazywałem również na wyzwania duszpasterskie, jakimi są rodzina, młodzi, ubodzy oraz powołania do kapłaństwa i życia konsekrowanego. Mam nadzieję, że kanonizacja Jana Pawła II, a także Papieża Jana XXIII, będzie stanowiła nowy impuls do codziennej i wytrwałej pracy Kościoła w waszej Ojczyźnie. Cieszę się, że - jeśli Bóg pozwoli - za dwa lata odwiedzę po raz pierwszy wasz Kraj z okazji Światowego Dnia Młodzieży 2016.
Zachęcam wszystkich do głębokiego przeżycia kanonizacji błogosławionego Jana Pawła II i błogosławionego Jana XXIII. Niektórzy z was przybędą do Rzymu, ale dzięki mediom bardzo wielu będzie mogło uczestniczyć w tym wielkim wydarzeniu. Dlatego już dzisiaj dziękuję dziennikarzom prasy, radia i telewizji za ich służbę w związku z kanonizacją najbliższą niedzielę.
Pozdrawiam wszystkich Rodaków Jana Pawła II, również nie należących do Kościoła katolickiego. Wszystkich noszę w sercu. Niech Bóg was błogosławi.
|