STOWARZYSZENIE

 

O NAS
STRONA GŁÓWNA
MANIFEST
GENEZA I CELE
KONTAKT
WYSZUKIWARKA
HISTORIA GRUPY

GALERIA ZDJĘĆ

FILMY

DO SŁUCHANIA

TEATR SANTO SUBITO

POEZJA

DO CZYTANIA

RZYM 16-23.10.2010

ZIEMIA ŚWIĘTA 19 - 26.04.2013

 

2013.12.13 III Forum Inicjatyw poświęconych Janowi Pawłowi II

 

 

 

 

W dniu 13 grudnia 2013 r. odbyło się III Forum Inicjatyw Poświęconych Janowi Pawłowi II, które zgromadziło kilkudziesięciu przedstawicieli różnorodnych organizacji: fundacji, stowarzyszeń oraz szkół, powstałych w Krakowie, Warszawie, Lublinie, a także w małych miasteczkach, w których  ludzie pragną kultywować pamięć o Wielkim Papieżu.

 

Podczas tego wydarzenia, Grupę Santo Subito reprezentowała Małgorzata Wojnecka oraz Elżbieta Horubała.

 

 

 

Gospodarzem tegorocznego Forum było miasto Lublin, a  głównym organizatorem wydarzenia  działający przy Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Instytut Jana Pawła II,  będący niegdyś pierwszą tego typu placówką, pierwszą inicjatywą poświęconą Janowi Pawłowi II, jako że działa od 1979 r.

 

Placówka  ta, mająca na celu badanie myśli teologicznej i filozoficznej papieża Wojtyły, w minionych latach wieloletniego wykładowcy KUL, powstała z inicjatywy ks. Tadeusza Stycznia – ucznia ks. prof. Karola Wojtyły.

 

Realizuje swoje zadania  poprzez działalność naukowo-badawczą, naukowo-dydaktyczną, a także wydawniczą.

 

Tym razem Forum było więc  spotkaniem  przedstawicieli Inicjatyw Poświęconych Janowi Pawłowi II, wraz z reprezentantami ośrodków naukowych, a także przedsięwzięć wydawniczych.

 

Zebranych w dniu 13.12.2013 r. przywitał krótkim wstępem arcybiskup metropolita lubelski Stanisław Budzik, Wielki Kanclerz KUL, a następnie słowo wygłosili: prof. dr hab. Andrzej Derdziuk OFM, Prorektor KUL oraz ks. prof. Alfred Wierzbicki, Dyrektor Instytutu Jana Pawła II KUL.

 

Program spotkania wypełniły m.in. dwie debaty: pierwsza, prowadzona przez Cezarego Rittera, z udziałem  Anny Karoń Ostrowskiej, Jana Grosfelda, Janusza Poniewierskiego, ks. Marka Różyckiego i Norberta Szczepańskiego, skupiona była wokół tematu kanonizacji Jana Pawła II.

 

Druga, prowadzona przez Tomasza Dostatniego OP, dotyczyła kondycji czasopism ideowych; w tej części udział wzięli ks. Alfred Wierzbicki, Zbigniew Nosowski i Dominika Kozłowska. Oprócz redaktorów reprezentujących pisma powszechnie znane, jak „Ethos", „Więź", czy „Znak" do rozmowy zaproszeni zostali także przedstawiciele młodych redakcji i środowisk intelektualnych, takich jak „Pressje" , czy „Teologia Polityczna".

 


 

 

 

Miejsce, w którym odbywało się III Forum, zadecydowało o charakterze tegorocznego spotkania.Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła IIjest najstarsząuczelnią Lublina i jednym z najstarszych uniwersytetów w Polsce. W tym roku KUL świętuje swoją 95. rocznicę powstania.W ciągu swojej prawie 100-letniej historii stał się jednym z najważniejszych ośrodków myśli katolickiej, który wpływał na kształt nauki i kultury polskiej, zyskując szerokie uznanie w kraju i zagranicą.

 

 

 

Jan Paweł II nieustannie przypominał o misji i roli, jaką powinien spełniać uniwersytet: jego fundamentalnym zadaniem jest służba prawdzie, jej rzetelne odkrywanie i żarliwe przekazywanie innym.

 

„Człowiek jest podmiotem pośród świata przedmiotów dlatego, że jest zdolny poznawczo obiektywizować wszystko, co go otacza. Dlatego, że przez swój umysł zwrócony jest „z natury” ku prawdzie. W prawdzie zawiera się źródło transcendencji człowieka wobec wszechświata, w którym żyje”. (JP2)

 

O prawdzie, i blasku światła z niej płynącego, mówił w tym dniu podczas swego wykładu ks. prof. dr hab. Andrzej Szostek MIC, były rektor KUL.

 


 

 

 

Ks. Szostek otrzymał w 1969 r. magisterium z filozofii chrześcijańskiej na podstawie pracy  napisanej pod kierunkiem ks. doc. dra hab. Karola kard. Wojtyły. 

 

Jak wspominał, miał to szczęście, że jako student filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego mógł słuchać Księdza Profesora Karola Wojtyły, uczestniczyć w jego seminariach, przysłuchiwać się dyskusjom, jakie toczył z innymi profesorami.

 

Karol Wojtyła - najpierw jako ksiądz docent, potem biskup, arcybiskup, kardynał - kierował Katedrą Etyki na Wydziale Filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego przez prawie ćwierć wieku. Pracował na uczelni aż do pamiętnego konklawe w październiku 1978 r.

 

Ks. prof. Szostek od 1993 r. przez dziesięć lat kierował Katedrą Etyki Szczegółowej KUL.

 

Podczas tegorocznego III Forum  wygłosił wykład, w którym przypomniał i poddał analiziew perspektywie etyki społecznejtekst  encykliki Jana Pawła II „Veritatis splendor”.  Encyklika ta, podobnie jak pozostałe, napisana została w dialogu ze współczesnymi nurtami filozofii, zwłaszcza etyki. Tematyka ta była bliska papieżowi, gdy przez wiele lat był profesorem filozofii na KUL-u.

 

W bieżącym roku mija 20-ta rocznica opublikowania  encykliki. Pozostaje ona  wciąż – mimo upływu lat – niezwykle wyrazistą i ciągle aktualną propozycją rozstrzygnięcia podstawowych dylematów leżących u podłoża filozofii moralnej.

 

Można by formułować wiele pytań, odnoszących się do filozoficzno-antropologicznych założeń encykliki „Veritatis Splendor”:

 

Czy po dwudziestu latach od momentu ogłoszenia encykliki jej główne tezy mogą być wskazaniem  dla  badań w dziedzinie filozofii moralności?
Czy mający miejsce w ciągu ostatnich dwudziestu lat znaczący rozwój nauk szczegółowych, w tym genetyki, biotechnologii czy farmakologii powoduje konieczność przeformułowania naczelnych postulatów chrześcijańskiej etyki?
Czy dotykające współczesne społeczeństwa rewolucyjne zmiany obyczajowości mogą wpływać na rozumienie podstawowych pojęć etycznych?
Czy zachodzące współcześnie  zjawiska, dają podstawę do modyfikacji absolutnych wymogów charakterystycznych dla etyki chrześcijańskiej?
Jaki jest  współczesny status prawno-naturalnej koncepcji moralności?”

 

Głównym przesłaniem „Veritatis splendor” jest przypomnienie znaczenia nauczania moralnego Kościoła w sytuacji kultury, która gubi i relatywizuje wartość ludzkiego sumienia, wielkiego daru Boga dla człowieka. Oddalając się od Boga, człowiek popada w sceptycyzm i zaczyna szukać złudnej wolności poza samą prawdą. Zdaniem Jana Pawła II, jedynie blask Prawdy, którą jest Jezus Chrystus, może na nowo oświecić ludzkie umysły tak, by każdy człowiek mógł odkryć sens swojego życia i moralną wartość swoich czynów, które zrodzą w jego sercu poczucie szczęścia i spełnienia.

 

 

 

Wygłoszony wykład  przybliżył  myśl Papieża Jana Pawła II i skłonił zebranych do refleksji, czy w życiu codziennym, w naszym działaniu indywidualnym, łatwo i konsekwentnie podejmujemy decyzje i dokonujemy takich wyborów moralnych, które odpowiadają na priorytetowe dla egzystencji człowieka pytania: co to jest wolność i jak ma ona wyglądać w ludzkim życiu? Pytania te nigdy nie tracą na aktualności i trzeba sobie na nie odpowiedzieć, w obliczu kryzysu i współczesnego zamętu wśród wartości, gdy rzeczywistość wymaga od nas, byśmy byli gotowi dawać świadectwo aż do męczeństwa, aż do oddania życia za prawdę, byśmy - stojąc przed wyborem: czy układać się ze światem, czy umieć być sprzeciwem wobec świata i jego niebezpieczeństwa zacierania się granicy między dobrem i złem - gotowi byli budować ten świat swym  osobistym świadectwem i ewangelicznym zaangażowaniem.

 

W przerwie forum uczestnicy mieli niezwykłą okazję spotkać przebywającego akurat w tych dniach na KUL, w związku z organizowanym przez Katedrę Metafizyki KUL  Międzynarodowym Sympozjum nt. „Spór o naturę ludzką”, profesora dr hab. Vittorio Possentiego z Uniwersytetu w Wenecji, wybitnego znawcę filozofii polityki. Profesor promował także  swą najnowszą książkę.

 

 

 

W przerwie był także czas na krótką adorację Najświętszego Sakramentu w Kościele Akademickim KUL, przy relikwiach błogosławionego Jana Pawła II.

 

Potem wszyscy udali się na uroczysty obiad, przygotowany w konwikcie KUL. Czas posiłku dał  sposobność do ciekawych, nieformalnych już dyskusji, prowadzonych między uczestnikami Forum oraz gośćmi.

 

Po przerwie odbyły się dwie wspomniane wyżej debaty.

 

 

 

W panelu dotyczącym kanonizacji Jana Pawła II, rozmówcy odpowiadali m.in. na pytania:

 

- dotyczące znaczenia pontyfikatu Jana Pawła II dla Polski, z uwzględnieniem problemów  zakreślonych przez Normana Davisa podczas jego wystąpienia na KUL w 1988 roku,

 

- dotyczące właściwego przyjęcia i interpretacji Soboru Watykańskiego II w ślad za tezą stanowiska George’a Weigela,że pontyfikat Jana Pawła II dokonał wiarygodnej interpretacji i wprowadził w życie teologię i postanowienia Soboru;

 

-  o przyszłość dla chrześcijaństwa w Polsce i Europie,

 

-  o przykłady próśb w wymiarze wspólnotowym, kierowanych do Boga za pośrednictwem Jana Pawła II,

 

-  o mądre szerzenie kultu Jana Pawła II po Jego kanonizacji, o sposób przekazywania nowym pokoleniom wiedzy o Nim.

 

W panelu dotyczącym  czasopism ideowych, redaktorzy wspominali o ich  początkach, określili ich misje,  i odnieśli się do aktualnej ich kondycji.

 

„Pisma są zawsze służebne wobec idei, którą chcą przekazać. (…) Czy pisma potrafią określić swe idee, i czy im służą?” – pytał red. Nosowski.

 

Czas wypełniony wystąpieniami prelegentów, dyskusją i rozmowami gości Forum w kuluarach, upłynął bardzo szybko.

 

Na pożegnanie uczestnicy Forum otrzymali na pamiątkę, w prezencie od Uczelni i Instytutu,  m.in.  bardzo interesującą książkę „Myśl Karola Wojtyły”, otwierającą serię publikacji opracowanych przez Instytut, poświęconych filozoficznemu, teologicznemu i poetyckiemu dziełu Autora.

 

 

 

Wracaliśmy więc z tegorocznego Forum do swych domów i spraw rozmyślając, że sposobność do przeżycia jednego dnia w atmosferze naukowej uczelni katolickiej z taką tradycją, jest nie do przecenienia.

 

Wiedza wykładowców, z którą obcowaliśmy, przekazane myśli i opinie  prelegentów, zrodziły entuzjazm i rozbudziły chęć, by sięgnąć od razu po pozycje książkowe i  czytać, słuchać, chłonąć! – Słowo Boże w Adwencie szuka miejsca dla siebie w naszych sercach … Bóg swoje słowo daje. Obyśmy pozwolili słowu nas odszukać! Czy gotowi jesteśmy, by być Jego świadkami?  

 

Jak mówił Jan Paweł II (22.12.1982 r.) :„Jesteśmy już u kresu Adwentu. W tych dniach Kościół przez swoją liturgię nakłonił nas do zastanowienia się nad tajemnicą podwójnego przyjścia Chrystusa (…). Liturgia zaleca więc, by Pan, który pozwala nam z radością gotować się na tajemnicę Bożego Narodzenia, zastał nas czuwających na modlitwie, głoszących Jego chwałę.”

 

Forum Inicjatyw mobilizuje nas każdego kolejnego roku, by na nowo stawiać sobie pytanie, jak mądrze odczytywać, realizować  i rozwijać myśl Jana Pawła II. Jest okazją, by rozpoznawać aktualne wyzwania stawiane każdemu chrześcijaninowi, by w sposób przemyślany i dojrzały umieć na nie odpowiadać. Wiara jest darem, ale także poważnym zadaniem.

 

 

 

 (…) mam przed oczyma duszy wszystkie te środowiska, te wspólnoty, w których służba poznaniu — czyli służba Prawdzie — staje się podstawą kształtowania człowieka.- mówił Jan Paweł II w roku 1987 na KUL w Lublinie.

 

(…) nawiązując do uniwersytetu jako do szczególnego środowiska, do wspólnoty, w której spotykają się uczeni i uczniowie, profesorowie i studenci, przedstawiciele różnych pokoleń, zespoleni wspólnym celem i wspólnym zadaniem. Jest to zadanie pierwszorzędnej wagi w życiu człowieka, a także w życiu społeczeństwa — narodu i państwa.

(…)Między innymi także w tym celu przyszedłem dzisiaj do KUL-u, ażeby tutaj doznać odmłodzenia, odmłodzenia ducha. (Lublin, KUL, 09.06.1987 r.)

 

Jak bardzo odmłodzeni mogliśmy czuć się dziś my, wracając z tej Uczelni do swych domów i obowiązków!...

 

Słowo Boże w Adwencie szuka miejsca dla siebie w naszych sercach… „Bóg swoje słowo daje.(…) Pozwólmy słowu nas odszukać.(…) Niech się nam stanie!”

 

Galeria zdjęć


GALERIA POZIOMA
ŚWIĘTY JAN PAWEŁ II

!!! CO, GDZIE, KIEDY !!!
maj, 2024
pnwtśrczptsbnd
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
BŁOGOSŁAWIEŃSTWO

PODZIĘKOWANIA

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO

AKT ZAWIERZENIA GRUPY

SONDA
Czy Polacy wystarczająco pielęgnują pamięć św. Jana Pawła II
TAK
NIE

Wyniki
WAŻNE STRONY

KONTO UŻYTKOWNIKA
Witaj,
nie jesteś zalogowany.

Zaloguj się
Grupa "Santo Subito" - Parafia Św. Ojca Pio w Warszawie
ul. Rybałtów 25 - tel. Maciek 607-370-111, Piotr 604-280-522
e-mail: maciej.tc@gmail.com, popoinke@gmail.com
Informacje działają w oparciu o system CMS Webman
Generowanie strony [s]: 0.0496