STOWARZYSZENIE

 

O NAS
STRONA GŁÓWNA
MANIFEST
GENEZA I CELE
KONTAKT
WYSZUKIWARKA
HISTORIA GRUPY

GALERIA ZDJĘĆ

FILMY

DO SŁUCHANIA

TEATR SANTO SUBITO

POEZJA

DO CZYTANIA

RZYM 16-23.10.2010

ZIEMIA ŚWIĘTA 19 - 26.04.2013

 

2013.11.29 Spotkanie z Panem Winfriedem Lipscherem

 

 

29 XI 2013 roku gościliśmy pana Winfrieda Lipschera, człowieka-instytucję, osobę, która dla pojednania polsko-niemieckiego zrobiła bardzo wiele. Spotkanie w formie wywiadu poprowadził Maciek, oczywiście należycie przygotowany.

 

Na początek cofnęliśmy się do czasów końca drugiej wojny światowej. Rodzina pana Lipschera mieszkała w Barczewie na terenach Prus Wschodnich. W styczniu 1945 roku miasto zostało zajęte przez wojska radzieckie. Rodzina Lipscherów z małym siedmioletnim wtedy Winfriedem uciekała w kierunku Królewca, do zamarzniętej Zatoki  Gdańskiej. Udało im się zabrać się na statek, dopłynęli do Słupska, ale na wieść o storpedowaniu i zatonięciu olbrzymiego Wilhelma Gustloffa wrócili do domu. Lipscherowie, tak jak inni Niemcy, którzy zostali w swoich domach, czuli się „u siebie, tylko państwo się zmieniło”. Po ukończeniu polskiej szkoły podstawowej Winfrieda nie przyjęto do szkoły średniej ze względów politycznych.

 

W 1957 cała rodzina wyjechała do Niemiec. Winfried uczył się sześć lat, żeby nadrobić zaległości edukacyjne i zdać maturę. Studiował teologię w Münster między innymi u ówczesnego profesora Ratzingera i chciał zostać księdzem. Podczas II Soboru Watykańskiego papież Jan XXIII ogłosił, że będą potrzebni teologowie świeccy i jak zażartował nasz gość, „przez tego papieża  jednak księdzem nie został”.

 

 

 

Orędzie biskupów polskich –„Wybaczamy i prosimy o wybaczenie”

 

W 1965 roku biskupi polscy  wystosowali do biskupów niemieckich słynny list, zwany potem orędziem  ze słowami: „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie”. Inicjatorem listu  był biskup Kominek, podpisało go 34 polskich biskupów między innymi kardynał Stefan Wyszyński i arcybiskup Karol Wojtyła. W liście był długi wywód historyczny, streszczono polskie dzieje, przypomniano, że miliony Niemców ucierpiały wskutek powojennych wysiedleń. Zaznaczono również, że skutkiem wojny jest granica na Odrze i Nysie, a z tym nie chciała się zgodzić większość Niemców.  Odbiór listu był w Niemczech bardzo zróżnicowany, na pewno nie był entuzjastyczny. W Niemczech rządziła wtedy CDU,  związana z kościołem katolickim. Orędzie nie było  przyjęte z chrześcijańską radością, a odpowiedź biskupów katolickich  była ledwie zdawkowa.  W 1968 roku zawiązało się koło intelektualistów niemieckich, zwane od miejscowości  - Bensberger Kranz, które napisało w swoim imieniu oddzielne memorandum jako odpowiedź dla biskupów polskich.  Memorandum to podpisało wielu teologów, między innymi profesor Josef Ratzinger. W Niemczech powstała wielka wrzawa, episkopat niemiecki odciął się od koła Bensbergerowców, nazywano ich nawet lewakami. Podpis złożony pod memorandum kosztował  ówczesnego jeszcze studenta teologii Winfrieda Lipschera drogo – nie dostał pracy u arcybiskupa w Paddernborn i praktycznie oznaczało to zakaz pracy w strukturach kościelnych.  Za to z ramienia Bensberger Kranz został tłumaczem w Ministerstwie Spraw Zagranicznych - znał przecież doskonale język polski. W 1971 roku wyjechał do Warszawy na misję handlową, a od 1972 pracował już w nowo powstałej ambasadzie RFN w Polsce i stał się orędownikiem stosunków polsko-niemieckich.

 

 

 

Wizyty u prymasa Stefana Wyszyńskiego

 

Pan Lipscher opowiedział nam obszernie o swojej pierwszej wizycie u kardynała Wyszyńskiego. Kanclerz federalny prosił o przekazanie w Warszawie listu kardynałowi Wyszyńskiemu do rąk własnych. Prymas nie przyjmował w zasadzie zachodnich dziennikarzy ani dyplomatów, aby nie narażać się na posądzenia o współpracę ze strony władz komunistycznych.  Panu Lipscherowi udało się jednak przez znajomego księdza umówić się z nim. Wręczył list, wizyta przebiegała dosyć kurtuazyjnie i sztywno, aż wspomniał, że jeszcze jako student teologii prosił listownie o autograf prymasa i dostał również listem obrazek Matki Boskiej z dedykacją i podpisem. Wtedy prymas się wzruszył i go objął  - a my mogliśmy tego wieczoru wszyscy obejrzeć obrazek, który pan Lipscher przechowuje jak relikwię. Potem jeszcze nasz gość odwiedzał  kilka razy prymasa Tysiąclecia, aby dowiedzieć się o sytuacji w kościele polskim „z pierwszej ręki”.

 

 

 

Spotkania z kardynałem Karolem Wojtyłą

 

Rzecz jasna padło też pytanie o kontakty z Karolem Wojtyłą. U kardynała Wojtyły był pan Lipscher w latach siedemdziesiątych kilka razy. Za pierwszym razem chciał pocałować go w biskupi pierścień, ale Wojtyła udaremnił tę próbę mówiąc tylko „zostawmy to”. W pamięci pana Lipschera pozostała też półtoragodzinna wizyta, w czasie której kardynał robił mu wykład, że komunizm na pewno się zawali.  I jeszcze jedno zabawne zdarzenie: na drugi dzień po wyborze na stolicę Piotrową pan Lipszyc wysłał  do papieża list z gratulacjami. Kiedy leciał wkrótce z ministrem Genscherem do Niemiec, podszedł ktoś z telegramem z Watykanu. Genscher był przekonany, że to do niego, a była to odpowiedź  z Watykanu dla pana Lipschera.

 

Jeśli chodzi o reakcję kościoła niemieckiego na wybór papieża Polaka, to zakłada się, że został on wybrany również głosami niemieckich biskupów, był dobrze znany w episkopacie niemieckim, zresztą potem polscy biskupi głosowali na Josefa Ratzingera.

 

Pewnego razu nuncjusz Kowalczyk – dziś prymas Polski – poprosił pana Lipschera o przetłumaczenie „Tryptyku Rzymskiego”. Przekład należało zrobić w ciągu dwóch tygodni i tego zadania nasz gość się podjął.

 

Na koniec nasz gość podkreślił wagę listu biskupów polskich - narażając się na krytykę i ataki ze strony władz komunistycznych zapoczątkowali proces pojednania między Polakami a Niemcami. Jak stwierdził pan Lipszyc „politycy byliby biedni bez tego listu”. Za zasługi w dziedzinie pojednania polsko-niemieckiego Winfried Lipscher  został odznaczony przez Jana Pawła II Orderem św. Sylwestra. Jak nam tłumaczył , ma więc prawo wjechania konno do bazyliki św. Piotra, ale dotychczas z tego przywileju nie skorzystał…

 


 

 Galeria zdjęć

 

Film ze spotkania


GALERIA POZIOMA
ŚWIĘTY JAN PAWEŁ II

!!! CO, GDZIE, KIEDY !!!
listopad, 2024
pnwtśrczptsbnd
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930
BŁOGOSŁAWIEŃSTWO

PODZIĘKOWANIA

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO

AKT ZAWIERZENIA GRUPY

SONDA
Czy Polacy wystarczająco pielęgnują pamięć św. Jana Pawła II
TAK
NIE

Wyniki
WAŻNE STRONY

KONTO UŻYTKOWNIKA
Witaj,
nie jesteś zalogowany.

Zaloguj się
Grupa "Santo Subito" - Parafia Św. Ojca Pio w Warszawie
ul. Rybałtów 25 - tel. Maciek 607-370-111, Piotr 604-280-522
e-mail: maciej.tc@gmail.com, popoinke@gmail.com
Informacje działają w oparciu o system CMS Webman
Generowanie strony [s]: 0.0522