STOWARZYSZENIE

 

O NAS
STRONA GŁÓWNA
MANIFEST
GENEZA I CELE
KONTAKT
WYSZUKIWARKA
HISTORIA GRUPY

GALERIA ZDJĘĆ

FILMY

DO SŁUCHANIA

TEATR SANTO SUBITO

POEZJA

DO CZYTANIA

RZYM 16-23.10.2010

ZIEMIA ŚWIĘTA 19 - 26.04.2013

 

2013.04.21 Pielgrzymka do Ziemi Świętej - niedziela

 

Dzień trzeci - NIEDZIELA


Budzi nas słońce! Jesteśmy przecież w Jerozolimie!... I tak i nie..
Piękny widok na Jerozolimę z okien hotelu na Górze Oliwnej jest szary i zamglony. To nic – jest niedziela i ruszamy w podróż do TEL AVIVU, Cezarei, Nazaretu i Kany Galilejskiej. Cudownie!

 

 

W drodze do Jaffy, po porannej modlitwie słuchamy ciekawych informacji od Agnieszki. Na przykład dowiadujemy się jakie są źródła dochodów mieszkańców państwa Izrael. To:
_  elektronika z zaawansowanymi, specjalistycznymi programami
_  obróbka diamentów (sic!)
_  rolnictwo
_  turystyka. Izrael umiejętnie wykorzystuje do promocji różnorodne targi międzynarodowe (nie tylko turystyczne).
Żydzi podobno nie przepadają za określeniem Ziemia Święta, ale dla pielgrzymów z całego świata wędrówka śladami Jezusa jest najważniejsza.
W Jaffie spotykamy się z ojcem Apolinarym. To wspaniały kapłan, który prowadzi Żydów przechodzących na katolicyzm. Człowiek, który głęboko rozumie zawiłości natury ludzkiej i uwarunkowania w jakich żyją jego podopieczni. Pokora, cierpliwość, tolerancja, zrozumienie – tego wszyscy moglibyśmy się od niego uczyć.

 Następny przystanek – Cezarea.

Niezapomniane wrażenia! To tutaj znajdowała się siedziba rzymskiego prefekta Judei – Poncjusza Piłata. Tu nawracał Paweł Apostoł i był więziony przez dwa lata. Tu w 233 r n.e. po wygnaniu z Aleksandrii przybył Orygenes i założył własną szkołę teologiczną. Tu znajdują się ruiny największego w Europie rzymskiego hipodromu i amfiteatr dla 4000 widzów. Jest zresztą  do dziś wykorzystywany do dużych widowisk plenerowych.

 

 

W Cezarei dokładnie widać jak niesamowite musiało być zderzenie dwóch światów – potęgi rzymskiej i judaizmu.
Ruszamy w dalszą podróż. W autokarze przechodzimy krótki kurs zasad koszerności. Rozdwojone kopyta, przeżuwanie, łuski, płetwy itd. to wszystko ma znaczenie. Tylko jak się w tym połapać? Gdyby starać się znaleźć jakiś wspólny mianownik tych skomplikowanych i szczegółowych zasad , to może najbardziej logiczną odpowiedzią (choć nieobejmującą wszystkich przypadków) byłoby oparcie się  na opozycji życia i śmierci. Zwierzęta koszerne posiadają rozdwojone kopyto i przeżuwają, a więc są to  krowy, owce, kozy, sarny, jelenie i daniele. W ten sposób eliminuje się wszystkie drapieżniki – gatunki, które zabijają i jedzą martwe zwierzęta.

 

 

Na niebie nieśmiało pojawia się słońce a na horyzoncie widać już Nazaret. W kościele Świętego Józefa ksiądz Artur odprawia mszę świętą. „…Zaufajmy Panu Bogu tak jak Miriam i Józef i uwierzmy …” . Mały kościółek zbudowany został na miejscu domu Świętej Rodziny. Tych kamieni dotykał swymi rączkami mały Jezus. Pod czujnym okiem swego ziemskiego ojca uczył się pracy. Gdzieś tu Miriam przygotowywała posiłki, które wspólnie jedli.

 

 

Nieopodal znajduje się Bazylika Zwiastowania, zbudowana ponad małą grotą, w której  archanioł Gabriel przekazał Maryi, że została wybrana na matkę syna Bożego. Tu Maryja wypowiedziała słowa „oto ja służebnica pańska, niech mi się stanie według słowa Twego”.
W drodze   do Kany Galilejskiej Agnieszka przybliża nam   arabskie zwyczaje związane ze ślubem i weselem.  Wszak jedziemy na ślub a gwoli ścisłości na  śluby.

 

 

W Kanie czeka nas, a właściwie pary małżeńskie, odnowienie ślubów sprzed lat. Siedem par ponownie składa sobie przysięgę miłości i  wierności.  To:
Wiola i Maciek po 27 wspólnych latach
Hania i Robert po 49 wspólnych latach
Ewa i  Jurek  po 40 latach
Agata i Piotr po 26 latach
Maria Magdalena i Tadeusz po 45 latach
Anna i Józef po 44 latach
Dorota i Jacek po 18 latach

 

 

Jak jest  ślub będzie i wesele. Zaopatrzeni w weselne wino z Kany udajemy się do hotelu w Tyberiadzie. Posileni wspaniałą kolacją (same koszerne potrawy!) możemy się bawić. Maciek na gitarze gra ulubione przeboje sprzed lat. A my poznajemy romantyczne historie, które doprowadziły do ołtarza nasze młode pary.

 

 

Opr. Ela Gąsowska i Ewa Kania

 

Galeria zdjęć

 

Film z Pielgrzymki


GALERIA POZIOMA
ŚWIĘTY JAN PAWEŁ II

!!! CO, GDZIE, KIEDY !!!
marzec, 2021
pnwtśrczptsbnd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031
BŁOGOSŁAWIEŃSTWO

PODZIĘKOWANIA

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO

AKT ZAWIERZENIA GRUPY

SONDA
Czy Polacy wystarczająco pielęgnują pamięć św. Jana Pawła II
TAK
NIE

Wyniki
WAŻNE STRONY

KONTO UŻYTKOWNIKA
Witaj,
nie jesteś zalogowany.

Zaloguj się
Grupa "Santo Subito" - Parafia Św. Ojca Pio w Warszawie
ul. Rybałtów 25 - tel. Maciek 607-370-111, Piotr 604-280-522
e-mail: maciej.tc@gmail.com, popoinke@gmail.com
Informacje działają w oparciu o system CMS Webman
Generowanie strony [s]: 0.0412