STOWARZYSZENIE

 

O NAS
STRONA GŁÓWNA
MANIFEST
GENEZA I CELE
KONTAKT
WYSZUKIWARKA
HISTORIA GRUPY

GALERIA ZDJĘĆ

FILMY

DO SŁUCHANIA

TEATR SANTO SUBITO

POEZJA

DO CZYTANIA

RZYM 16-23.10.2010

ZIEMIA ŚWIĘTA 19 - 26.04.2013

 

2013.01.12 Wspólne kolędowanie

 

 

Anioły……Papierowe anioły na ścianie, nad głowami, anioły-dzieci obok rodziców lub dziadków, na ławkach w Sali Papieskiej, i niewątpliwie obok każdego z nas ten niewidoczny opiekun – Anioł Stróż. Te nieożywione i te żywe, przejęte swoją nową rolą, i te duchowe – wszystkie uczestniczyły w naszym corocznym, radosnym kolędowaniu. Bo to przecież „Anioł pasterzom mówił…”

 

 

Swoją radość człowiek od dawien dawna wyrażał poprzez muzykę i śpiew. W naszym przypadku, w tym miejscu i w tym czasie, czasie oktawy Bożego Narodzenia, była to radość płynąca z głębi naszych chrześcijańskich serc, bo przecież „…Chrystus się wam narodził!…”

Płynęły dźwięczne tony gitary, rzewne skrzypiec i rytmiczne instrumentu klawiszowego, przy którym zasiadł nasz gość prof. Marian Marek Drozdowski. Profesor grał, śpiewał i opowiadał.

 


Nić wspomnień sięgała trudnych czasów wojny i okupacji, dzieciństwa, i była wpleciona w realia historyczne tamtych dni. Okazuje się, że święta Bożego Narodzenia mają zawsze szczególną oprawę i nawet te najuboższe, przeżywane w cierpieniu i trwodze pozostają w pamięci dziecka. W tym czasie myśli przywoływały dalsze słowa tej samej kolędy „…narodził się w ubóstwie, Pan wszego stworzenia.”

 

 

Święta Bożego Narodzenia to święta niezwykle rodzinne. Tak właśnie się czuliśmy słuchając bardzo osobistych wspomnień prof. M.M. Drozdowskiego, gry na skrzypcach i występów solo tych najmłodszych, utalentowanych pociech – czuliśmy się jak w rodzinie.

 


Przygotowane bożonarodzeniowe smakołyki były dopełnieniem świątecznej atmosfery.

Kiedy wracaliśmy do domów w mroźny, zimowy wieczór, każde serce wybijało swój rytm w takt kolędy „Bóg się rodzi, moc truchleje, Pan niebiosów obnażony, ogień krzepnie, blask ciemnieje…..

…A Słowo Ciałem się stało i mieszkało między nami!”

 

Kolędowanie 2013 - dodatkowy piękny opis Ani

    W niedzielę 14 stycznia w sali papieskiej naszej parafii o godzinie 17.00 odbyło się niezwykłe spotkanie z prof. Marianem Markiem Drozdowskim - znanym historykiem, varsavianistą, profesorem Instytutu Historii PAN.

Dzięki naszemu gościowi wszyscy uczestnicy mieli możliwość usłyszenia gawędy o kolejnych wigiliach i czasie Bożego Narodzenia lat 1939 -1945. W autorski sposób, a zarazem bardzo osobisty prowadzący tę część spotkania prof. M. Drozdowski przedstawił najważniejsze wydarzenia rozgrywające się w polityce tamtych lat, a także zasygnalizował ówczesne nastroje i nadzieje. Równocześnie był to wieczór nie tylko barwnych opowieści snutych przy nastrojowym świetle świec ozdabiających salę, ale i wieczór kolęd. Spotkanie po uroczystym przedstawieniu profesora rozpoczęliśmy więc od kolędy „Wśród nocnej ciszy”.

Zgodnie z relacją naszego gościa spędzona w rodzinnym Łasku wigilia 1939 roku przebiegła spokojnie, choć pierwsze akty rozstrzelania ludności żydowskiego pochodzenia, zamieszkującej tamtejsze rejony, zapowiadały hitlerowskie rządy i dalszy czas wojennego niepokoju. W 1939 roku głęboko zastanawiano się nad zapowiadanymi w programie z 18 grudnia reformami społecznymi i dalszymi losami Polski. Nastroje tamtych dni oddały odśpiewane wspólnie kolędy „Gdy się Chrystus rodzi” i „Jezus malusieńki” ...

Czas wigilii 1940 roku to okres głęboko już odczuwanych przez mieszkańców okolic Łodzi represji niemieckich. Prof. wraz z najbliższą rodziną i innymi przedstawicielami elity polskiej - inteligencji, został zmuszony do opuszczenia swego miejsca zamieszkania. Idąc jednak przez ulicę Łodzi pod lufami niemieckich karabinów, profesor czuł solidarność mieszkańców miasta, którzy zapalali świece w oknach, czasem rzucali na ulicę pożywienie. Dalsza droga w stronę okolic Krakowa, Tarnowa odbyła się w nieludzkich warunkach. Po ośmiodniowym pobycie w wagonach pociągu umęczeni do granic możliwości mieszkańcy woj. łódzkiego przewiezieni zostali chłopskimi furmankami do okolicznych dworów i parafii. W ten sposób profesor trafił do jednej z takich parafii. W szczególny czas wigilijny 1940 roku wszyscy mieszkający tam Polacy, bez względu na wszelkie różnice, zgromadzili się przy wspólnym stole, jedząc razem z wielkich mis, śpiewając kolędy i słuchając relacji wciąż przybywających osób. Po tych przejmujących słowach gawędy wykonaliśmy kolędę „Mizerna cicha.”

1941 to dla dorastającego już chłopca, jakim był profesor w owym roku, to czas wątpliwości. Zmuszony do pracy na rzecz niemieckiej ludności, zobowiązany do służenia w czasie Mszy Świętej, potrzebował rozmowy z duchowym przewodnikiem - księdzem Pawłem Wieczorkiem, który zapewnił go o potrzebie wybaczania i o wewnętrznej powinności traktowania bliźniego z miłością. Nastrój tej części opowieści oddała kolęda „Przybieżeli do Betlejem...”

Ilustracją zaś pełnego nadziei roku 1942, w czasie którego Niemcy przegrali bitwę o Moskwę, batalię pod Stalingradem były kolędy „Do szopy, hej pasterze” i „Lulajże Jezuniu”.

Rok 1943 przyniósł zaś bolesną wiadomość o śmierci polskich oficerów w Katyniu i wiązał się z trudnymi rozmowami ze stroną rosyjską dotyczącymi wyjaśnienia zaistniałej sytuacji.

W 1944 roku wybuchło Powstanie Warszawskie, które stało się symbolem niezłomnej woli Polaków, ich jedności w obronie stolicy. Głęboko poruszeni, zamyśleni nad słowami gawędy profesora M. Drozdowskiego wsłuchaliśmy się w grę na skrzypcach i wiolonczeli naszych małych solistów po czym wszyscy razem dołączyliśmy się do kolędowania, śpiewając „Dzisiaj w Betlejem” ... Wieczór ten z pewnością na długo pozostanie w naszym sercu i pamięci.

                                     Galeria zdjęć


GALERIA POZIOMA
ŚWIĘTY JAN PAWEŁ II

!!! CO, GDZIE, KIEDY !!!
maj, 2024
pnwtśrczptsbnd
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
BŁOGOSŁAWIEŃSTWO

PODZIĘKOWANIA

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO

AKT ZAWIERZENIA GRUPY

SONDA
Czy Polacy wystarczająco pielęgnują pamięć św. Jana Pawła II
TAK
NIE

Wyniki
WAŻNE STRONY

KONTO UŻYTKOWNIKA
Witaj,
nie jesteś zalogowany.

Zaloguj się
Grupa "Santo Subito" - Parafia Św. Ojca Pio w Warszawie
ul. Rybałtów 25 - tel. Maciek 607-370-111, Piotr 604-280-522
e-mail: maciej.tc@gmail.com, popoinke@gmail.com
Informacje działają w oparciu o system CMS Webman
Generowanie strony [s]: 0.0281