STOWARZYSZENIE

 

O NAS
STRONA GŁÓWNA
MANIFEST
GENEZA I CELE
KONTAKT
WYSZUKIWARKA
HISTORIA GRUPY

GALERIA ZDJĘĆ

FILMY

DO SŁUCHANIA

TEATR SANTO SUBITO

POEZJA

DO CZYTANIA

RZYM 16-23.10.2010

ZIEMIA ŚWIĘTA 19 - 26.04.2013

 

2012.12.13-15 II Forum Inicjatyw Poświeconych Janowi Pawłowi II

Witajcie,  witajcie tu Wasz korespondent z II Forum Inicjatyw Poświeconych Janowi Pawłowi II,  które tym razem odbywa się w Królewskim Mieście Krakowie.  

 

Jak pamiętamy  I Forum było zorganizowane w Warszawie w październiku ubiegłego roku. Grupę „Santo Subito” reprezentują Gosia Wojnecka, Ela Szalacha, Ela Horubała,  Beata Gronwald-Ryska i moja skromna osoba.

 

Wyruszyliśmy samochodem dziś 13 XII (pamiętna data) z Warszawy o godz 11.00. Podróz przebiegła szybko i wesoło. O 16.00 dotarliśmy do Domu Pielgrzyma przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach,  gdzie czekały na nas pokoje i obiad.

 

O 17.00 udaliśmy się do powstającego Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się”.  Zostało ono powołane przez Kard. Dziwisza 2 I 2006 roku jako odpowiedź Kościoła krakowskiego na słowa Ojca Świętego wypowiedziane w dniu inauguracji pontyfikatu - 22 X 1978 roku.

 

„Nie lękajcie się, otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi i Jego zbawczej władzy! Otwórzcie granice państw, systemów ekonomicznych i politycznych, szerokie dziedziny kultury, cywilizacji, rozwoju! Nie lękajcie się!”

 

 

 

 

 

W ramach Centrum powstają  

 

·         Sanktuarium Bł. Jana Pawła II

 

·         Centrum Wolontariatu

 

·         Instytu Jana Pawła II

 

Msza odbyła się w Sanktuarium  JPII, które jest w trakcie budowy, ale w dolnym Kościele mogą już odbywać się Msze św.

 

 

 

 

 

 

 

Msza koncelebrowana była przez 6 kapłanów pod przewodnictwem ks. biskupa Jana Zająca, który powitał wszystkie instytucje, grupy, stowarzyszenia i mówił o niesieniu światła nowej ewangelizacji we współczesnym świecie.  

 

 

 

W Sanktuarium znajduje się oryginalna płyta przeniesiona z grobowca Jana Pawła II z Watykanu. 

 

 

 

 

Oraz relikwie Jego krwi. 

 

 

 

  

 

 

 

Po Mszy zwiedziliśmy budującą się Świątynie i autobusem wróciliśmy do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego.  

 

 

 

   

 

 

 

Tu udaliśmy się do Auli Jana Pawła II gdzie zobaczylismy teatralną opowieść o okupacyjnych losach Karola Wojtyły w reż Anny Osławskiej.   

 

 

 

   

 

 

 

Dużą niespodzianką tego wieczoru było spotkanie po spektaklu teatralnym z Karoliną Biedrzycką , autorka wspomnień robotników fabryki Solvay. Pani Karolina wydała książkę na ten temat pod tytułem „Ten człowiek w drewniakach”.   

 

 

 

 

Po spotkaniu   zakupiliśmy  książki i oczywiście staliśmy w kolejce po autograf.  

 

 

 

  

 

 

Później rozpoczęła się kolacja podczas której mogliśmy prowadzić rozmowy (m.in. o tym gdzie w Warszawie można jeszcze wystawić sztukę „Przed sklepem jubilera”).  

 

 

 

 

Po kolacji pojechaliśmy  delektować się klimatem przedświątecznym Rynku Głównego i nastrojem kolędowym w „Piwnicy pod Baranami”.

 

 

 

 

 

 

Jutro drugi dzień Forum. Postaram się opisać co się wydarzyło, a tymczasem życzę dobrej nocy.

 

Wasz korespondent w Krakowie

 

 

Maciek

 

 

Kraków, Łagiewniki 13 XII 2012

 

 

Halo, halo tu Wasi reporterzy z drugiego dnia II Forum Inicjatyw Jana Pawła II.

 

Znajdujemy się w sali, w której przed 1,5 rokiem spotkaliśmy się z przedstawicielami „Środowiska”. Przed nami oświetlone Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, a za nami dzień bogaty w wydarzenia.

 

Tematem głównej sesji dzisiejszego dnia była dyskusja na temat „Jak dziś dawać świadectwo? Inicjatywy Papieskie w Polsce”. Na początku sesji miała miejsce krótka prezentacją następujących inicjatyw Jana Pawła II:

 

 

 

1.      Fundacja Nowego Tysiąclecia

 

 

2.      Grupa Santo Subito

 

 

3.      Centrum Myśli JPII

 

 

4.      Muzeum Jana Pawła II i kard. Wyszyńskiego

 

 

5.      Instytut Jana Pawła II

 

 

6.      Fundacja Szlaki Papieskie

 

 

7.      Stowarzyszenie Pamięć Jana Pawła II

 

 

8.      Towarzystwo Przyjaciół Jana Pawła II

 

 

9.      I organizator całego Forum - Instytut Dialogu Wielokulturowego  

 

 

 

 

 

 

Dyskusję prowadził Tomasz Królak, dziennikarz, zastępca redaktora naczelnego KAI, autor katolickiego magazynu informacyjnego „Czasy”.

 

 

 

Brali w niej udział następujący paneliści: 

 

 

 

Piotr Legutko - dziennikarzpublicysta i wykładowca, były redaktor naczelny „Dziennika Polskiego",

 

 

Grażyna Starzak - dziennikarka Dziennika Polskiego,

 

 

Ks. Robert Skrzypczak - Adiunkt w Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie oraz wykładowca teologii dogmatycznej w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym św. Jana Chrzciciela w Warszawie,

 

 

O. Jarosław Kupczak -dominikanin, teolog, doktor habilitowany, profesor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, dyrektor Ośrodka Badań nad Myślą Jana Pawła II Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie,

 

 

Aleksandra Zapotoczny - z biura postulatu Jana Pawła II autorka wielu książek i dokumentów związanych z procesem beatyfikacji i kanonizacji JPII,

 

 

Siostra Anna Bauchan - Siostra Anna ze Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej – śpiewała w piosence Magdy Anioł „Zaufaj Panu już dziś” -pamiętacie?,

 

 

Ks. Rafał Sztejka - kierownika Redakcji Programów Katolickich TVP, 

 

 

Ks. Paweł Ptasznik - doktor  teologii, wysoki urzędnik Kurii Rzymskiej, Kierownik Sekcji Polskiej watykańskiego Sekretariatu Stanu, bliski współpracownik Jana Pawła II, a obecnie Benedykta XVI,

 

 

Ryszard Polak - nasz dobry znajomy, dziennikarz, publicysta, autor książek o JP II,

 

 

 

A oto najważniejsze myśli przedstawiane przez panelistów:

 

 

Piotr Legutko - bogactwo inicjatyw JPII jest w drugim obiegu, poza „main stream’em” mediów, ponadto język, jakiego się używa jest daleki od języka JPII,

 

 


Grażyna Starzak - nie jest tak źle, jest wiele inicjatyw, z którymi się styka, na co dzień, ciekawy pomysł - rekolekcje narciarskie z JPII,

 


Ks. Robert Skrzypczak - dziś JPII służy, jako odpowiedź na mowę Boga, jest kluczem na drogę, którą Bóg chce dla swego Kościoła, Wojtyła był odpowiedzią na wirusa komunistycznego ateizmu,

 

 


O. Jarosław Kupczak OP - mamy bogate biografie JPII, są ona jednak różnej jakości i cześć ma charakter laurkowy, pisanie o JPII spotyka się z rezerwą i nieufnością,

 

 


Aleksandra Zapotoczny - jeśli powstaje nowy film, nowa książka pojawiają się pytania czemu następna? Nie mniej jednak przeciętna wiedza Polaka o JPII to sprowadzanie do wspomnienia wadowickich kremówek,

 

 


Siostra Anna Bauchan - dla mnie JPII jest karta przetargową wszędzie, więźniowie, prostytutki, ludzie marginesu, wszędzie głoszona powinna być Ewangelia miłości, to robił JPII naśladując swojego Szefa. Jesteśmy szczęśliwcami ze żyliśmy w czasach JPII, nie popadajmy w marazm, róbmy swoje,  wspierajmy się,

 

 


Ks. Rafał Sztejka - Jan Paweł II się nie zużył, jeśli emitujemy film oglądają go miliony, jest jeden warunek - Dobra Nowina ma być przekazywana w sposób pociągający,

 

 


Ks. prałat Paweł Ptasznik - glos z Watykanu - jest optymistą, nie ma form nieaktualnych w promowaniu nauczania  JPII, we Włoszech jest organizowane wiele spotkań związanych z Polakiem Papieżem, przychodzą na nie tłumy ludzi, mało się mówi na temat roli Jana Pawła II w przestrzeni dyplomatycznej, Ociec Święty zapobiegł  lub pomógł rozwiązać wiele konfliktów międzynarodowych,  

 

 

Grzegorz Polak - JPII znika z obiegu publicznego i co dodatkowo bolesne z kaznodziejstwa, Papież był Mozartem teologii.

 

 

 

Następnie dyskusja toczyła się z udziałem wszystkich uczestników, w której również wzięli udział przedstawiciele Santo Subito.   

 

 

 

 

 

 

Po sesji doświadczyliśmy krakowskiej gościnności udając się na kolejny obfity posiłek, podczas którego rozmawialiśmy z organizatorką Forum na temat powstającego Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się”.    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

O godzinie 15.00 pobiegliśmy do Kaplicy św. Siostry Faustyny znajdującej się w starej części Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, aby wspólnie z wiernymi odmówić Koronkę do Miłosierdzia Bożego. W tym miejscu wymowa tej modlitwy ulega spotęgowaniu, a wołanie „…miej miłosierdzie dla nas i całego Świata” nabiera swoistej głębi. Koronkę prowadziły dwie siostry zakonne. Jedna z nich klęczała przed ołtarzem głównym, gdzie był wystawiony Przenajświętszy Sakrament, a druga przed ołtarzem bocznym z wizerunkiem Jezusa Miłosiernego, gdzie znajdują się relikwie św. Siostry Faustyny. Potęgowanie modlitwy… i nasza duchowa łączność z Bogiem, jego powiernicą św. Siostrą Faustyną i całym Światem. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Popołudniu udaliśmy się do Opactwa Tynieckiego w poszukiwaniu zawodowych inspiracji i rozpoczęliśmy warsztaty poświęcone odkrywaniu i uruchamianiu w sobie twórczego potencjału zatytułowane „Jeśli chcesz znaleźć źródło, musisz iść do góry, pod prąd (Jan Paweł II, Tryptyk rzymski). 

 

 

 

 

 

 

Warsztaty nawiązywały do Reguły św. Benedykta i do benedyktyńskiego stylu zarządzania, który został przedstawiony w odniesieniu do stylu zarządzania firmą.

 

 

Wysłuchaliśmy prezentacji, prowadzonej przez opata klasztoru ojca Bernarda, opartej na następujących zagadnieniach: klasztor a firma, autorytet, kolegialność, delegowanie zadań, dyscyplina i sankcje, impas, sprawiedliwość i równość, zaangażowanie.  

 

 

 

 

 

 

Drugą częścią warsztatów byłą dyskusja uczestników na temat pomysłów na odważne kroczenie pod prąd w zarządzaniu stowarzyszeniem, organizacją, firmą, czy po prostu grupą ludzi.

 

 

Z bogatymi refleksjami po warsztatach o odkrywaniu twórczego potencjału, udaliśmy się do Muzeum Benedyktynów. Słuchając brata Michała, który opowiedział nam o zbiorach muzeum i historii Benedyktyńskiej oglądaliśmy Antyfonarz Opatki Doroty Szreniawskiej z 1535 r., Graduał z XVII w., Brewiarz z początku XVI w., Lamentacje proroka Jeremiasza XVII/XVIII i wiele innych.
Ostatnim punktem zwiedzania klasztoru w Tyńcu był spacer po krużgankach opactwa Benedyktynów.
  

 

 

 

 

 

 


Po całym dniu bogatym w przemyślenia, refleksje i nowe pomysły czekała na nas pyszna i obfita kolacja konkurująca z obiadem.
   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klasztor Benedyktynów to wyjątkowe miejsce. Ściągają tutaj na rekolekcje politycy, biznesmeni, ludzie korporacji, którzy chcą się wyciszyć, zwolnić, w ciszy wejść w siebie.

 

 

Przybywał tutaj wielokrotnie Karol Wojtyła, a pierwszy raz w sierpniu 2002 roku przybył, jako Papież.  

 

 

 

 

 

 

Pora wracać do Domu Pielgrzyma, bo przecież trzeba napisać reportaż z dzisiejszego dnia, a jutro o 10.00 spotkanie z Kard. Dziwiszem. O tym tez napiszemy…..

 

 

 

 

Wasi reporterzy

 

 

 

Gosia, Ela, Beata, Ela i Maciek

 

 

 

 

Łagiewniki 14 XII 2012

 

Halo, halo tu Wasi korespondenci z ostatniego dnia II Forum Inicjatyw

 

 

Jana Pawła II. 

 

 

 

Trzeci dzień pobytu w Krakowie zaczęliśmy od audiencji z Kardynałem Stanisławem Dziwiszem Metropolitą Krakowskim w Pałacu Arcybiskupów przy ul. Franciszkańskiej 3. Spotkanie odbyło się w sali, w której znajduje się słynne OKNO, z którego Papież prowadził wspaniały dialog z wiernymi. Pierwszy raz mieliśmy okazję oglądać to okno z drugiej strony. Znajduje się ono w dużej sali gdzie odbywają się audiencje, a w jego środku został umieszczony portret Jana Pawła II.      

 

 

 

 

 

 

Po powitaniu przez Metropolitę, każda z inicjatyw miała okazję zaprezentować swoją działalność i wysłuchać komentarza Kardynała.

 

Kardynał Dziwisz, w dużej części spotkania, które trwało 50 minut dzielił się osobistymi wspomnieniami o Karolu Wojtyle i Janie Pawle II,  oraz wyraził radość z działań podjętych w kierunku integracji inicjatyw papieskich.   

 

 

 

 

 

 

Po spotkaniu Metropolita krakowski złożył podziękowania wszystkim uczestnikom, a szczególnie organizatorce II Forum Pani Dyrektor Agacie Szucie za zorganizowanie tej inicjatywy, po czym wzorem Ojca Świętego osobiście pożegnał się z każdym uczestnikiem ofiarując mu pamiątkowy różaniec.  

 

 

 

 

 

 

Spotkanie zakończyło się wspólnym pamiątkowym zdjęciem. 

 

 

W tym momencie Maciek niepostrzeżenie oddalił się od grupy, zniknął za drzwiami sekretariatu Metropolity i jako jedyny szczęśliwiec miał zaszczyt uścisnąć rękę i przez krótką chwilę porozmawiać z siostrą Tobianą. Należała ona to tak nazwanych „sióstr papieża”. Dbały one Jego zdrowie, garderobę, porządek, korespondencję. Gotowały posiłki. Słuchał ich, kiedy kazały jeść owsiankę, ufał im, gdy tłumaczyły na włoski jego teksty. Podawały do stołu, przy którym gościł Georg Bush, Michaił Gorbaczow, Lech Wałęsa i tysiące innych gości.

 

 

 
Ale gdy wyjeżdżał na pielgrzymkę, zostawały w Watykanie, by zrobić w papieskich apartamentach generalne porządki. To siostrze Tobianie powiedział ostatnie słowa w życiu, a podczas beatyfikacji to ona niosła relikwie Jana Pawła II wraz z cudownie uzdrowioną Marie Simon-Pierre.
   

 

 

 

 

 

 

Po tym spotkaniu przeszliśmy do Katedry Wawelskiej, gdzie czekał na nas wyjątkowy przewodnik Ks. Profesor Jacek Urban. Od 2009 roku jest kanonikiem kapituły katedralnej na Wawelu. W roku 2009 ks. Urban wydał dzieło dotyczące krakowskiej katedry "Katedra na Wawelu 1918-2008".
Co ciekawe, nasz przewodnik był ostatnim klerykiem wyświęconym na księdza przez Kardynała Wojtyłę w maju 1978 roku, przed pamiętnym konklawe, a podczas wizyt Papieża Polaka na Wawelu należał do ścisłej służby liturgicznej towarzyszącej osobie Papieża.
 

 

 

 

 


Ksiądz profesor oprowadzając nas po Świątyni wskazywał miejsca szczególnie związane z postacią naszego Patrona począwszy od roku 1935, kiedy piętnastoletni Karol po raz pierwszy przekroczył próg Katedry Wawelskiej, aż po rok 2002, kiedy to Papież  po raz ostatni modlił się przed grobem Świętego Stanisława, żegnając się z Ojczyzną.

 

 

Opowieść księdza była przeplatana osobistymi wspomnieniami,  ciekawych, czasem zabawnych wydarzeń z pielgrzymek papieskich i uświadomiła nam jak mocno życie Karola Wojtyły było związane z Katedrą na Wawelu.

 

 

 

 

 

 

 

3-dniowe Forum Inicjatyw Papieskich zakończyliśmy wspólnym obiadem wyrażając wielka wdzięczność organizatorom za tak wspaniałe spotkanie, które na długo pozostanie w naszej pamięci.

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydarzenia tych dni są dla nas źródłem inspiracji, napełniły one nas energią do działania i mnóstwem nowych pomysłów, którymi chcemy się w najbliższym czasie z Wami podzielić. 

 

 

To już koniec naszych relacji, przez które chcieliśmy dzielić się z Wami na bieżąco z tych krakowskich wędrówek śladami Jana Pawła II.

 

 

Serdecznie Was pozdrawiamy.

 

 

Z krakowskiego biura prasowego specjalnie dla Santo Subito II Forum Inicjatyw Jana Pawła II relacjonowali zmarznięci, zmęczeni, lecz radośni i nakręceni 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

GOSIA, ELA, BEATA, ELA I MACIEK

 

 

Kraków, 15.XII.2012

 

 

 

Galeria zdjęć


GALERIA POZIOMA
ŚWIĘTY JAN PAWEŁ II

!!! CO, GDZIE, KIEDY !!!
maj, 2024
pnwtśrczptsbnd
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
BŁOGOSŁAWIEŃSTWO

PODZIĘKOWANIA

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO

AKT ZAWIERZENIA GRUPY

SONDA
Czy Polacy wystarczająco pielęgnują pamięć św. Jana Pawła II
TAK
NIE

Wyniki
WAŻNE STRONY

KONTO UŻYTKOWNIKA
Witaj,
nie jesteś zalogowany.

Zaloguj się
Grupa "Santo Subito" - Parafia Św. Ojca Pio w Warszawie
ul. Rybałtów 25 - tel. Maciek 607-370-111, Piotr 604-280-522
e-mail: maciej.tc@gmail.com, popoinke@gmail.com
Informacje działają w oparciu o system CMS Webman
Generowanie strony [s]: 0.0479