STOWARZYSZENIE

 

O NAS
STRONA GŁÓWNA
MANIFEST
GENEZA I CELE
KONTAKT
WYSZUKIWARKA
HISTORIA GRUPY

GALERIA ZDJĘĆ

FILMY

DO SŁUCHANIA

TEATR SANTO SUBITO

POEZJA

DO CZYTANIA

RZYM 16-23.10.2010

ZIEMIA ŚWIĘTA 19 - 26.04.2013

 

2012.11.24 Spotkanie grupy, Encyklika Redemptoris Missio

 

Encyklika Redemptoris Missio – O stałej aktualności posłania misyjnego

24 listopada 2012 r. Grupę Santo Subito odwiedził niezwykły Gość – ks. Krzysztof Pachut SMA, misjonarz pracujący w Republice Środkowoafrykańskiej w Misji Monasao, położonej w diecezji Berberati. Nie było to spotkanie przypadkowe – tematem naszych rozważań była bowiem encyklika papieża Jana Pawła II Redemptoris Missio.

Ukazała się ona w roku 1990, w dwadzieścia pięć lat od zakończenia Soboru Watykańskiego II i od ogłoszenia Dekretu o działalności misyjnej Kościoła Ad gentes, w piętnaście lat od Adhortacji Apostolskiej Evangelii nuntiandi papieża Pawła VI. W nowej encyklice papież Jan Paweł II wezwał Kościół do odnowy zaangażowania misyjnego. Jest ono nastawione przede wszystkim na cel wewnętrzny: odnowę wiary i życia chrześcijańskiego. Przede wszystkim doszła do głosu nowa świadomość: że misje dotyczą wszystkich chrześcijan, wszystkich diecezji i parafii, instytucji i organizacji kościelnych.

Niezmierzone są horyzonty misji wśród narodów – pisał Jan Paweł II w encyklice. Pan Jezus rozesłał swych Apostołów do wszystkich ludzi, wszystkich narodów i do wszystkich miejsc ziemi. W Apostołach Kościół otrzymał misję powszechną, która nie ma granic i dotyczy zbawienia w całej jego integralności, stosownie do tej pełni życia, którą przyniósł Chrystus (por. J 10, 10): został posłany, „aby ukazywać miłość Bożą i zaszczepiać ją wszystkim ludziom i narodom”. Jest to jedna jedyna misja, mająca to samo źródło i cel, ale w jej obrębie istnieją różne zadania i działania. Przede wszystkim istnieje działalność misyjna, którą nazywamy misją ad gentes w nawiązaniu do soborowego Dekretu; chodzi tu o podstawową działalność Kościoła, zasadniczą i nigdy nie zakończoną. Kościół bowiem „nie może uchylać się od stałej misji niesienia Ewangelii ludziom — milionom mężczyzn i kobiet, którzy do tej pory nie znają Chrystusa, Odkupiciela człowieka. Właśnie to jest zadaniem specyficznie misyjnym, które Jezus powierzył i codziennie na nowo powierza swojemu Kościołowi”.

Stowarzyszenie Misji Afrykańskich (SMA) jest międzynarodowym zgromadzeniem misyjnym, którego charyzmatem jest głoszenie Ewangelii Jezusa Chrystusa ludom afrykańskim i zakładanie nowych wspólnot chrześcijańskich w Afryce. Misje Afrykańskie działają w Polsce od 1931 roku. Obecnie Prowincja Polska SMA liczy 29 członków (26 kapłanów i 3 kleryków), którzy pracują w Europie i w pięciu krajach Afryki.

Ksiądz Krzysztof Pachut, wiceprowincjał Prowincji Polskiej Stowarzyszenia Misji Afrykańskich, pracował w Misji Monasao w latach 2008-2012. Opowiedział nam, jak wygląda naprawdę życie misjonarza, jak jest ciężkie i jak zmagał się z przeciwnościami w ciągu ostatnich pięciu lata pracy wśród Pigmejów. Różnice kulturowe, inny sposób postrzegania świata i wiary, inne wartości i temperament Afrykanów – to wszystko determinowało sposób obcowania z nimi i wprowadzania ich w zupełnie inny świat wiary chrześcijańskiej, wiary w Jezusa Chrystusa. Praca od podstaw – tego potrzeba Afryce.

Ojciec Święty pisze w encyklice: Kościół i misjonarze są krzewicielami rozwoju także przez prowadzone przez siebie szkoły, szpitale, drukarnie, uniwersytety, doświadczalne gospodarstwa rolne. Jednakże na rozwój danego narodu nie wpływa w pierwszym rzędzie ani pieniądz, ani pomoc materialna, ani też struktury techniczne, ale formowanie sumień, dojrzewanie mentalności i obyczajów. Protagonistą rozwoju jest człowiek, a nie pieniądz czy technika. Kościół wychowuje sumienia, objawiając narodom tego Boga, którego szukają, ale nie znają, wielkość człowieka stworzonego na obraz Boga i przez Niego umiłowanego, równość wszystkich ludzi jako dzieci Bożych, panowanie nad przyrodą stworzoną i oddaną na służbę człowieka, obowiązek zaangażowania się na rzecz rozwoju człowieka i wszystkich ludzi.

Nędza, brak wody, brak lekarzy, brak nauczycieli – to ogromne wyzwanie dla Europejczyków, usiłujących ewangelizować lokalne społeczności. I ogromne niebezpieczeństwa, czyhające zewsząd – a to w postaci dzikich zwierząt, a to choroby zakaźne, a to – namacalne działanie szatana, czującego zagrożenie. Ksiądz Pachut cudem uniknął śmierci, zawierzając się Chrystusowi i Matce Bożej. Swą opowieść zilustrował pokazem slajdów, które uświadomiły nam warunki panujące na misjach, trud życia tubylców i trud dzielenia się Ewangelia przez misjonarzy.

I my możemy pomóc misjom, angażując się w pomoc polskim misjonarzom SMA oraz w realizację dzieł miłosierdzia względem potrzebujących w Afryce. Tak wiele tam potrzeba: służby zdrowia, edukacji, dialogu międzyetnicznego, rozwoju rolnictwa, ekologii i środków finansowych na podstawowe potrzeby życiowe. Na stronie www.sma.pl można znaleźć wszystkie informacje dotyczące form pomocy Stowarzyszeniu – od modlitwy, poprzez zamówienie Mszy Świętej Wieczystej, duchową adopcję dziecka z Afryki, czy dzielenie się 1% dochodów. Chociaż kto wie, że obecnie bardziej niż Afryka potrzebuje działalności misjonarskiej nowa Europa?


Galeria zdjęć


GALERIA POZIOMA
ŚWIĘTY JAN PAWEŁ II

!!! CO, GDZIE, KIEDY !!!
styczeń, 2025
pnwtśrczptsbnd
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
BŁOGOSŁAWIEŃSTWO

PODZIĘKOWANIA

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO

AKT ZAWIERZENIA GRUPY

SONDA
Czy Polacy wystarczająco pielęgnują pamięć św. Jana Pawła II
TAK
NIE

Wyniki
WAŻNE STRONY

KONTO UŻYTKOWNIKA
Witaj,
nie jesteś zalogowany.

Zaloguj się
Grupa "Santo Subito" - Parafia Św. Ojca Pio w Warszawie
ul. Rybałtów 25 - tel. Maciek 607-370-111, Piotr 604-280-522
e-mail: maciej.tc@gmail.com, popoinke@gmail.com
Informacje działają w oparciu o system CMS Webman
Generowanie strony [s]: 0.0493