STOWARZYSZENIE

 

O NAS
STRONA GŁÓWNA
MANIFEST
GENEZA I CELE
KONTAKT
WYSZUKIWARKA
HISTORIA GRUPY

GALERIA ZDJĘĆ

FILMY

DO SŁUCHANIA

TEATR SANTO SUBITO

POEZJA

DO CZYTANIA

RZYM 16-23.10.2010

ZIEMIA ŚWIĘTA 19 - 26.04.2013

 

2011.01.08 Wspólne kolędowanie

8 stycznia, jak co roku, spotkaliśmy się na wspólnym koledowaniu w naszej sali. Każdy przyniósł jakieś wypieki świąteczne. W tym roku na naszym spotkaniu gościliśmy 6-cio osobową grupę młodzieży w wieku 17-18 lat, która przyjechała do nas na roczną wymianę z USA, Kanady, Meksyku i Australii. Byli to: Lorena Clark z Monterei w stanie Nueveo Leon (Północno-Wschodni Meksyk), Adolfo Sabdiel ze stanu Oaxaca (Południowy Meksyk – wybrzeże Pacyfiku), Mark Collins z USA, stan Colorado (Środkowy Zachód), Kevin Bardin z USA, stan New York (Północny Wschód), Claire Stechiskin z Kanady, stan British Columbia (Południowy Zachód), Daniel Pedler z Canbery / Australia (Południowy Wschód).

Młodzież ta nie tylko śpiewała z nami kolędy, ale również opowiedziała nam, w formie prezentacji, między innymi o zwyczajach i potrawach bożonarodzeniowych w krajach, z których do nas przyjechała.

Kolejnym punktem kolędowania, związanym z osobą i pontyfikatem Janem Pawłem II była prezentacja Loreny Clark na temat wizerunku Marki Bożej z Guadalupe znajdującym się w Bazylice na wzgórzu Tepeyac, na obrzeżach Mexico City. Papież Jan Paweł II pięciokrotnie pielgrzymował do Meksyku i za każdym razem przybywał do Maryi Zawsze Dziewicy mieszkającej na wzgórzu Tepeyac.

Na świecie znane są dwa cudowne autoportrety, które nie zostały namalowane ręka ludzką, jeden Pana Jezusa – Całun Turyncki i drugi Maryi Zawsze Dziewicy/ Matki Bożej z Guadalupe.

W grudniu 1531 roku, 10 lat po podboju kraju Azteków przez Corteza, Matka Boża ukazuje się trzykrotnie Indianinowi Juanowi Diego na wzgórzu Tepeyac i przekazuje mu niezwykłe orędzie, które ma zmienić świat. Matka Boża nazywa siebie Doskonałą i Zawsze Dziewicą, Świętą Maryją, Matką Boga Wielkiej Prawdy, Teotla, Tego, Przez Którego My Żyjemy. W innym miejscu powołuje się również na Maryję z Guadalupe, która była i jest świętym symbolem dla Hiszpanów.… stąd do dnia dzisiejszego wizerunek Maryi Zawsze Dziewicy ze wzgórza Tepeyac nazywany jest również wizerunkiem Maryi Matki Bożej z Guadalupe.

Juan Diego otrzymuje misję przekonania miejscowego Biskupa Zamurragi do wybudowania niewielkiej kapliczki na miejscu objawień, w której ma zamieszkać Święta Dziewica. Biskup nie daje wiary opowieści Indianina, jednak podczas trzeciego spotkania dochodzi do niezwykłego cudu. Matka Boża przekazuje znak dla Biskupa – prawdziwe róże kastylijskie, które Juan Diego przynosi w tilmie – wierzchnim okryciu używanym przez Indian. W momencie rozłożenia tilmy wysypują się róże a na tkaninie ukazuje się niezwykły wizerunek Maryi. Wizerunek jest tak niezwykły i realistyczny (rozmiar w skali 1:1), że nikt nie ma wątpliwości, że objawienia są prawdziwe. W ciągu kilku dni rozpoczyna się budowa kaplicy, w której na koniec Biskup Zamurraga umieszcza wizerunek Maryi Zawsze Dziewicy. Objawienie na wzgórzu Tepeyac było pierwszym objawieniem Maryi na kontynencie Amerykańskim i zarazem najszybciej uznanym przez kościół (zaledwie w ciągu 5 dni od momentu pierwszego objawienia!!). Postać Maryi, jej ubiór i symbolika poszczególnych elementów wizerunku robiła ogromne wrażenie na miejscowych ludności. Każdy kto spojrzał na wizerunek nie miał wątpliwości z kim ma do czynienia. Nastąpiła nigdy wcześniej i nigdy później nienotowana fala nawróceń. W ciągu kilkunastu miesięcy nawróciło się na wiarę chrześcijańską ok. 8 milionów Indian. Jedynym ograniczeniem były możliwości ‘techniczne’ misjonarzy, mimo to niektórzy z nich potrafili ochrzcić nawet po 300.000 Indian. Historia samego objawienia, jego treść i przebieg została spisana jeszcze za życia Juana Diego i do dziś jest żywym i poruszającym świadectwem tamtych wydarzeń. Historia ta została napisana w formie poematu w języku indiańskim nahuatl. Nazywana jest Indiańską Ewangelią „NICAN MOPOHUA”, ponieważ jej wewnętrzna siła, harmonia, precyzja i natchnienie ma znamiona Boskiej doskonałości i potrafi przekonywać niedowiarków.

Niektóre fakty dotyczące wizerunku Matki Bożej z Guadalupe:

- Wizerunek powstał na nietrwałym materiale organicznym – tkanina z włókiem agawy, której trwałość określa się średnio na 20 lat. Wizerunek powstał 480 lat temu i nie stracił na swojej trwałości i kolorystyce do dnia dzisiejszego.

- Przedstawia brzemienną Maryję w stroju typowym dla Galilei z czasów Chrystusa.

- Rozmieszczenie gwiazd na wierzchnim okryciu Maryi odpowiada układowi gwiazd na niebie z dnia i miejsca objawienia.

- Wizerunek Maryi z Guadalupe opisany jest w Apokalipsie Św. Jana (Ap. 12,1-2)

- Wizerunek Maryi jest zarówno zapisem azteckiego kodeksu oglądanego oczami Indian, jak również ikoną widzianą oczami Hiszpanów.

- W obu źrenicach znajduje się fotograficzny zapis sceny rozchylania tilmy przez Juana Diego. Zapis jest bardzo precyzyjny i pozwala na zidentyfikowanie 13 postaci (w tym Juana Diego i Biskupa Zamurragi) będących światkami pojawienia się wizerunku. Zapis nie jest dokonany z perspektywy rozchylanej tilmy ale z boku całego zdarzenia. Sądzi się, że oczami samej Maryi, która niewidzialna przypatrywała się całemu zdarzeniu.

- Dokładniejsze badania optyczne oczu Maryi donoszą, że oczy z wizerunku zachowują się podobnie jak oczy żywego człowieka. Niewykluczone zatem, że Maryja cały czas spogląda na nas ze swojego wizerunku na wzgórzu Tepeyac.

- Zarówno oryginał jak również kopie misyjne czy nawet małe wielkonakładowe obrazki wizerunku posiadają moc czynienia cudów.

Jan Paweł II ogłosił Matkę Bożą z Guadalupe Królową Meksyku i Cesarzową Ameryki. Wskazał również na Panią ze wzgórza Tepeyac jako na Patronkę życia nienarodzonych dzieci. Podczas kolejnych wizyt w Meksyku Jan Paweł II najpierw beatyfikował (w 1992 r.), a następnie kanonizował Juana Diego (w 2002 r.)

Galeria zdjęć


GALERIA POZIOMA
ŚWIĘTY JAN PAWEŁ II

!!! CO, GDZIE, KIEDY !!!
styczeń, 2025
pnwtśrczptsbnd
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
BŁOGOSŁAWIEŃSTWO

PODZIĘKOWANIA

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO

AKT ZAWIERZENIA GRUPY

SONDA
Czy Polacy wystarczająco pielęgnują pamięć św. Jana Pawła II
TAK
NIE

Wyniki
WAŻNE STRONY

KONTO UŻYTKOWNIKA
Witaj,
nie jesteś zalogowany.

Zaloguj się
Grupa "Santo Subito" - Parafia Św. Ojca Pio w Warszawie
ul. Rybałtów 25 - tel. Maciek 607-370-111, Piotr 604-280-522
e-mail: maciej.tc@gmail.com, popoinke@gmail.com
Informacje działają w oparciu o system CMS Webman
Generowanie strony [s]: 0.0537