Spotkanie rozpoczęliśmy Mszą świętą w naszym parafialnym kościele, odprawianą przez ks. Piotra. Już w swoim kazaniu wprowadził nas on w temat ekumenizmu wspominając postać świętego arcybiskupa ks. Józefa Bilczewskiego.
Następnie już w sali zaczęliśmy omawianie kolejnej już encykliki Jana Pawła II „Ut unum sint” – O działalności ekumenicznej. Naszym towarzyszem w drodze do poznawania treści i przesłania tego dzieła był pan Grzegorz Polak, który zwrócił naszą uwagę na najważniejsze myśli, zawarte w encyklice, ukraszając je swoimi doświadczeniami z zakresu ekumenizmu na gruncie polskim.
A oto najważniejsze wątki tej encykliki:
Samo pragnienie jedności pochodzi od samego Boga, albowiem „Bóg pragnie jedności całego rozproszonego rodzaju ludzkiego”. Ekumenizm nie jest sam w sobie dodatkowym działaniem, które podejmuje kościół, ale wręcz czołowym zadaniem. Hasło „Ut unum sint!” – wezwanie do jedności chrześcijan zostało rzucone przez Sobór Watykański II i zostało bardzo podkreślone w czasie Roku Jubileuszowego 2000.
Bardzo ciekawe wydaje się zwrócenie uwagi Ojca Świętego zaraz na początku na męczenników wiary pochodzących z różnych wspólnot i kościołów i docenienie ich ofiary, świadczącej o przekraczaniu i przezwyciężaniu wszelkich elementów podziału.
Ogromne znaczenie w ruchu ekumenicznym odgrywa modlitwa, ponieważ „gdy chrześcijanie modlą się razem, wówczas cel, jakim jest zjednoczenie, wydaje się bliższy.” Jakże często Ojciec Święty modlił się wspólnie z przedstawicielami różnych wyznań, dając świadectwo swego ogromnego szacunku do braci z innych Kościołów czy Wspólnot. Wspominaliśmy tutaj spotkania Papieża z patriarchami Rumunii, modlitwę w Jerozolimie, czy w Asyżu. Jakże często gościł u siebie w Watykanie przedstawicieli różnych wyznań. Kwitła także bardzo bogata serdeczna korespondencja między Ojcem Świętym a przedstawicielami innych Kościołów.
Cała encyklika jest przesiąknięta ogromnym szacunkiem i docenieniem innych wyznań, wspólnych wysiłków ku zjednoczeniu, wielkiej współpracy i toczącemu się dialogowi z Kościołami Wschodnimi oraz Zachodnimi. Ekumenizm jest bardzo widoczny szczególnie w Niemczech, gdzie protestanci i katolicy bardzo często na co dzień współpracują ze sobą, użyczając sobie n.p. sali w kościele do nabożeństw/mszy św. W społeczeństwie, w którym wierzący stanowią około połowy ludności, wielkie znaczenie ma wspólne działanie stanowiące świadectwo wiary i miłości.
Ojciec Święty podkreślił jednak, że „Kościół katolicki jest świadom, że pośród wszystkich Kościołów i Wspólnot kościelnych to on zachował posługę Następcy apostoła Piotra w osobie Biskupa Rzymu, którego Bóg ustanowił trwałym i widzialnym źródłem i fundamentem jedności”.
W trakcie spotkania wysłaliśmy także słów Ojca Świętego, które wygłosił w czasie swojego pobytu we Wrocławiu w 1997r., gdy wspominał ekumeniczne spotkanie w kościele Wszystkich Świętych w Warszawie, mówiąc, że nie tylko powinniśmy się tolerować i akceptować w naszej różnorodności wyznania, ale przede wszystkim współpracować ze sobą.
Galeria zdjęć
|