IV Ogólnopolski Konkurs Papieski rozstrzygnięty
„Prawo do życia jest prawem najbardziej podstawowym – przypominał Jan Paweł II. Jeśli się naruszy prawo człowieka do życia w tym momencie, w którym poczyna się on jako człowiek pod sercem matki, godzi się pośrednio w cały ład moralny, który służy zabezpieczeniu nienaruszalnych dóbr człowieka“.
24 października 2009 r. w Instytucie Jana Pawła II w Warszawie odbył się uroczysty finał Ogólnopolskiego Konkursu Papieskiego. Tematem przewodnim tegorocznej, IV edycji konkursu, było nauczanie Jana Pawła II w obronie życia nienarodzonych oraz godności dziecka, na który zgłoszono najwięcej prac. Napłynęły także teksty poświęcone pozostałym tematom konkursu – nauczaniu papieża-Polaka w obronie godności życia osób niepełnosprawnych i zmarginalizowanych oraz godności osób starszych.
Ogłoszenie wyników konkursu poprzedziła Msza św. w wilanowskim kościele św. Anny. Sprawował ją w intencji rychłej beatyfikacji papieża Jana Pawła II ks. prałat Aleksander Seniuk, wicedyrektor Instytutu, a koncelebrowali księża zaangażowani w konkurs. W homilii ks. Seniuk zwrócił uwagę, że ludzkie postrzeganie świętości odbiega od jej boskiego wymiaru. Gdyby bowiem to sami ludzie mieli decydować o świętości innych, o ileż krótsza byłaby litania do Wszystkich Świętych! Zabrakłoby w niej św. Magdaleny, dobrego łotra, św. Pawła i św. Augustyna… Bóg jest Ojcem miłosiernym, który ciągle i cierpliwie czeka na nasze nawrócenie. Przed obliczem Boga Jan Paweł II jest świętym, a my spokojnie oczekujmy na beatyfikację – powiedział ks. Seniuk. Na zakończenie Mszy św. wygłoszony został „Manifest w obronie życia“, który będzie rozesłany do władz w Polsce i UE.
W auli Instytutu JPII zgromadzeni wysłuchali wystąpień działaczy ruchu pro life. Mariusz Dzierżawski z Fundacji PRO, współorganizator głośnej wystawy „Wybierz Życie“, powiedział: – Naród, który zabija własne dzieci zabija własną przyszłość. W takiej sytuacji człowiek sumienia nie może być bierny. Potrzeba ludzi, którzy wyrwą innych ze stanu wygodnej obojętności. Dla nas jest to rodzaj medium, służącego pokazywaniu prawdy, że aborcja jest złem. Wielu zwolenników aborcji wystawa o jej skutkach bulwersuje, np. wczoraj w Poznaniu zniszczone zostały konstrukcje, na których ją ustawiono, jednak dziś znów stoi. Większość widzów po jej obejrzeniu staje się zdecydowanymi przeciwnikami przerywania ciąży, i to pobudzenie sumień jest naszym celem.
Ksiądz Ryszard Halwa, redaktor naczelny miesięcznika „Moja Rodzina“, przedstawił działania Ruchu Obrony Życia w Polsce, którego organizatorem jest od 1980 r. Obecnie Fundacja SOS Obrony Poczętego Życia, w której działa ks. Halwa, prowadzi ośrodek dla maltretowanych dzieci i matek, wspomaga materialnie i duchowo potrzebujące rodziny oraz wspiera działania ratujące je przed rozbiciem.
Ksiądz Halwa zwrócił obecnym uwagę, że inicjatywa konkursu poświęconego wartości życia ludzkiego wpisuje się w pozytywną walkę o życie. Ta walka nie jest łatwa – mówił – bo jest walką między dobrem a złem, walką między Chrystusem a szatanem. Im bliżej jesteśmy Boga, tym więcej możemy mieć sukcesów w tej pięknej pracy na rzecz ratowania życia ludzkiego.
Część artystyczną uroczystej gali konkursu przygotowała Grupa „Santo Subito“ z Warszawy. – Konkurs, a zwłaszcza liczba osób w nim uczęstniczących, jest świadectwem tego, że Jan Paweł II – mimo odejścia do Domu Ojca – jest nadal obecny pośród nas. Od kwietnia 2005 r. staramy się podążać Jego ścieżkami i wcielać w nasze codzienne życie Jego nauczanie – powiedział założyciel i lider Grupy, Maciej Trybulec. Prowadzi on również zespół „Do Góry Nogami“, który wykonał piosenki z płyty, nagranej dwa lata temu, a poświęconej Janowi Pawłowi II, m.in. „Sadownika“, „Santo Subito“ i „Wujka“.
Aktorzy z „Santo Subito“ recytowali fragmenty pism papieskich, poświęconych tematyce konkursu – godności przynależnej osobie ludzkiej w każdym momencie jej życia: od poczęcia w łonie matki, poprzez cierpienie, niepełnosprawność fizyczną i umysłową, aż po okres starości. Recytacje przetykane były filmami, dokumentującymi działalność papieża.
Gościem specjalnym był zespół „Dar” z Łodzi, który wykonał piosenkę „Tasiemka“.
Kulminacyjnym punktem uroczystej gali, na który czekali licznie przybyli z najdalszych zakątków Polski uczestnicy konkursu, było ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród i wyróżnień.
W imieniu organizatora konkursu – Zgromadzenia Sióstr Niepokalanego Poczęcia N.M.P. siostra Wawrzyna, przeorysza zakonu, uzmysłowiła zebranym, że wszystko, co się czyni pod patronatem Jana Pawła II, zawsze uruchamia pozytywne emocje. – Jan Paweł II był iskrą, która wyszła z rąk Boga i uruchomiła potężną afirmację życia. Słowa, które mówimy, piszemy – kiedyś do nas powrócą i przyniosą owoce – dodała.
Siostra Angela, która zajmuje się konkursem od I edycji, powiedziała, że tegoroczna tematyka była naturalną reakcją na to, co sugerują dziś zdobycze cywilizacji. Nauka obiecuje człowiekowi niemal nieśmiertelność, człowieka czyniąc panem życia – w tym świecie jakże łatwą wydaje się eutanazja czy aborcja, usuwanie z życia istot bezbronnych, słabszych, chorych i starych. Konieczne jest dokonywanie pogłębionej refleksji i odsłanianie prawdziwego znaczenia tych czynów, w rozumieniu nauki Kościoła. Laureaci konkursu dogłębnie wniknęli w nauczanie Jana Pawła II oraz dali świadectwo własnego doświadczenia i osobistych przeżyć.
W kategorii dorosłych jury konkursu pierwsze miejsce przyznało Annie Kokot z Przeźmierowa za pracę pt. „Seniorzy w Kościele, czyli dojrzewanie do Wieczności“.
Drugiego miejsca nie przyznano, natomiast trzecią nagrodę otrzymała Janina Szymczyk ze Starej Wsi za pracę traktującą o nauczaniu Jana Pawła II w obronie życia nienarodzonych.
Jury przyznało także dwa wyróżnienia – Przemysławowi Soleckiemu z Otwocka za rozprawę o cierpieniu i godności osób starszych oraz Dianie Saniewskiej z Goniądza za rozważania językoznawcze na temat wypierania z języka prawdziwego znaczenia słowa aborcja.
W kategorii młodzieżowej pierwszą nagrodą uhonorowano Annę Łyszczak za pracę „Z łez padołu aż po wyżyny Nieba“.
Drugie miejsce zajęła Romana Kowalczyk za pracę o „nieporównywalnej wartości ludzkiej osoby“, a trzecie – Marta Franczak z I Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Świętej Rodziny w Siedlcach.
Ponadto wyróżnienia otrzymały: Wioletta Czyrka, Paulina Koszacka, Żaneta Chylewska oraz Anna Trybuchowicz.
Siostra Angela podziękowała współorganizatorowi konkursu, Markowi Falkowskiemu – twórcy portalu internetowego Pokolenie-jp2.pl za ogrom pracy, jaki poświęcił on tej szczytnemu projektowi. Nie mógł on przybyć na uroczystą galę, daje bowiem w tej chwili swoje świadectwo, towarzysząc żonie w oczekiwaniu na nowe życie. Jakże symboliczna dla wszystkich zgromadzonych wokół idei pro life i jakże piękna była ta wiadomość…
Siostra Angela złożyła także podziękowania Instytutowi Jana Pawła II, który tak gościnnie i serdecznie przygarnął uczestników konkursu. Na koniec odmówiona została modlitwa o beatyfikację Sługi Bożego Jana Pawła II.
Danuta Bolikowska
Grupa „Santo Subito“
Galeria zdjęć
|