STOWARZYSZENIE

 

O NAS
STRONA GŁÓWNA
MANIFEST
GENEZA I CELE
KONTAKT
WYSZUKIWARKA
HISTORIA GRUPY

GALERIA ZDJĘĆ

FILMY

DO SŁUCHANIA

TEATR SANTO SUBITO

POEZJA

DO CZYTANIA

RZYM 16-23.10.2010

ZIEMIA ŚWIĘTA 19 - 26.04.2013

 

2008.12.13 Rekolekcje Koncepcja człowieka u Jana Pawła II i Benedykta XVI

Rekolekcje adwentowe, specjalnie przygotowane dla grupy Santo Subito, poprowadził w tym roku w dniu 13.grudnia ks. prof. Tomasz Stępień, filozof, wykładowca Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie.

Ks. Profesor zajmuje się  badaniami z zakresu starożytnej i średniowiecznej filozofii Boga, antropologii filozoficznej i angelologii.

Jest  autorem książki „Podstawy tomistycznego rozumienia człowieka”.

 

 

W nauce rekolekcyjnej podjął temat: "Koncepcja człowieka u Jana Pawła II i Benedykta XVI".

 

Na rekolekcje złożyły się:

jutrznia,
konferencja,
msza św.  z nauką ,
echo słowa

i

nabożeństwo koronki do Miłosierdzia Bożego.

 

Grupa Santo Subito przybyła na rekolekcje licznie, zarówno- zaciekawiona wielce tematem  oraz – samą osobą szacownego Księdza rekolekcjonisty, jak też w pewnym stopniu onieśmielona  przewidywanym wysokim poziomem wykładu.

Byliśmy w komplecie: dorośli, rodzice , dzieci, młodzież – tym bardziej trudne zadanie stało więc przed Księdzem głoszącym Słowo.

Wkrótce okazało się , że głoszona nauka zdołała pochłonąć wszystkich odbiorców w równym stopniu - nawet z pozoru trudne treści przekazywane  były niezwykle ciekawie: stanowiły w pewnym sensie repetytorium historii  filozofii dla wtajemniczonych, pochłaniającą opowieść o rozwoju myśli ludzkiej dla młodzieży  i zajmującą lekcję dla wsłuchujących się  z uwagą dzieci.

 Za kanwę myśli posłużyły Księdzu cytaty z encykliki „Spe Salvi” papieża Benedykta XVI .

 

Rekolekcyjna opowieść  wprowadziła nas w epokę renesansu i określiła jego humanizm - człowiek staje w centrum wszechświata, a jednocześnie wraz z nadzieją idealnego życia na ziemi pojawia się u niego pokusa władzy. Rozwijające się nauki przyrodnicze lub z drugiej strony okultyzm, mają rozwiać tajemnice człowieka.

Francis Bacon, przedstawiciel odrodzeniu i baroku, rozwijał teorię, że wszelka wiedza winna być użyteczna. Nauka miała być narzędziem człowieka w walce z przyrodą. Poznawszy mechanizmy przyrody, człowiek miał zapanować nad nimi.

Benedykt XVI w encyklice „Spe Salvi” pisze: ”czasy nowożytne przyniosły nadzieję”. Pojawia się entuzjazm - wszystko można zrozumieć!

Powstaje kolejna teoria: Thomas Hobbes twierdzi :„wszystko jest maszyną”.

Człowiek może stworzyć sztuczne zwierzę. Wszechświat, państwo i człowieka należy uważać za bardzo złożoną maszynę, a człowiek jest jedynie doskonalszą maszyną stworzoną przez Boga.

Skutkiem tego człowiek przestaje rozumieć siebie, pojawia się u niego szereg wątpliwości: etycznych, egzystencjalnych.

Znowu powracając do encykliki „Spe Salvi”:„tak więc choć niezbędne jest nieustanne zaangażowanie na rzecz poprawy świata, lepszy świat jutra nie może stanowić właściwego i wystarczającego zakresu naszej nadziei”.

Jednak pojawia się zwrot w stronę okultyzmu, rozwija się astrologia, kwitną praktyki magiczne, które dają człowiekowi złudne nadzieje na panowanie nad nieprzewidywalnymi okolicznościami życia.

„To nie żywioły świata, prawa materii, czy ślepy los rządzą światem i człowiekiem, ale ostatecznie osobowy Bóg”, stwierdzamy na koniec za encykliką, cytując jednocześnie św. Pawła: „W nadziei bowiem już jesteśmy zbawieni”(Rz.8.24).

 

 

 

Naturalne było, że tak interesująco przedstawione treści musiały wywołać gorącą i szeroką tematycznie dyskusję wśród słuchaczy:  pojawiły się od razu z naszych ust pytania na temat: bioenergoterapii,  na temat metody zapłodnienia in vitro,  stosowania antykoncepcji, zaraz potem  - relacji nauki (m.in. fizyki) do wiary, istnienia sił zła na świecie, młodzież pytała o teorię geo- i heliocentryczną, dociekała czy katolik musi zgadzać się z tekstem encykliki, czy „Harry Potter” ma należeć do lektur zakazanych, zadawała nawet kłopotliwe pytania – czy ksiądz głosi swoje poglądy, czy poglądy Kościoła? – oby nasza dociekliwość nie stanowiła w przyszłości odstraszającej bariery dla kolejnych księży rekolekcjonistów!

Dyskusja była bardzo ożywiona i trwała długo.

 

Po konferencji rozpoczęliśmy w kościele nabożeństwo mszy św. , połączone z nauką; do mszy śpiewem służyła schola „Do góry nogami”.

 

 

Po południu  wspólnie pokrzepiliśmy się zamówioną nieopodal pizzą oraz sushi, co szczególnie ucieszyło młodzież, wygłodniałą z powodu późnej pory.

Nasze rozmowy oczywiście dalej się toczyły, a wieczorem, już w domach,  co gorliwsi sięgnęli jeszcze po tekst encykliki „Spe salvi” i zaproponowali w nawiązaniu do poruszanego tematu lekturę książki, omawiającej kwestię – czy naukę i wiarę trzeba od siebie oddzielać?

 

 

Galeria zdjęć


GALERIA POZIOMA
ŚWIĘTY JAN PAWEŁ II

!!! CO, GDZIE, KIEDY !!!
listopad, 2024
pnwtśrczptsbnd
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930
BŁOGOSŁAWIEŃSTWO

PODZIĘKOWANIA

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO

AKT ZAWIERZENIA GRUPY

SONDA
Czy Polacy wystarczająco pielęgnują pamięć św. Jana Pawła II
TAK
NIE

Wyniki
WAŻNE STRONY

KONTO UŻYTKOWNIKA
Witaj,
nie jesteś zalogowany.

Zaloguj się
Grupa "Santo Subito" - Parafia Św. Ojca Pio w Warszawie
ul. Rybałtów 25 - tel. Maciek 607-370-111, Piotr 604-280-522
e-mail: maciej.tc@gmail.com, popoinke@gmail.com
Informacje działają w oparciu o system CMS Webman
Generowanie strony [s]: 0.0419